Zaćmienie w Skorpionie – zdarzenia

Zamieszczony przez dnia Paź 31, 2013

O dwóch poprzednich zaćmieniach, które przypadały 3 listopada:

• 1994 rok – zaćmienie Słońca w koniunkcji z Wenus i Głową Smoka

Paris Match opublikował zdjęcie nieślubnej (ukrywanej przed światem) córki François’a Mitterranda, Mazarine Pingeot. Tym samym wyszła na jaw jedna z najpilniej strzeżonych tajemnic francuskiego prezydenta.

• 1975 rok – zaćmienie Słońca w koniunkcji z Uranem i Głową Smoka

W nocy z 1 na 2 listopada 1975 roku, w tragicznych, tajemniczych okolicznościach został zamordowany Pier Paolo Pasolini, jeden z najbardziej kontrowersyjnych twórców współczesnego kina, skandalista i jawny homoseksualista. O zabójstwo oskarżono Giuseppe Pelosiego, krzepkiego siedemnastolatka. Reżyser ponoć zabrał go ze stacji Termini, miejsca spotkań młodocianych, męskich prostytutek, pojechali na kolację, a potem w ustronne miejsce. Ciało Pasoliniego znaleziono nad ranem w podrzymskiej Ostii, na nabrzeżu, które wygląda jak wysypisko śmieci. Miał zgniecioną klatkę piersiową, posiniaczoną twarz, złamany nos i szczękę. Palce u rąk były połamane lub obcięte… Wg Oriany Fallaci zabójców było jednak kilku (miejscowi chuligani i narkomani). Po trzydziestu latach Pelosi odwołał wcześniejsze zeznania, wyjaśniając, że złożył je pod presją, ponieważ grożono jemu i jego rodzinie. Oświadczył, iż zabójstwa dokonało trzech mężczyzn „mówiących z południowym akcentem”. Obrzucali Pasoliniego inwektywami, wyzywali go od „wstrętnych, świńskich komunistów”. Inne, ujawnione w 2005 roku dowody wskazywały, że reżyser padł ofiarą wymuszenia. Zdaniem jednego z jego przyjaciół skradziono część rolek Salo, czyli 120 dni Sodomy i twórca miał spotkać się ze złodziejami…

Kilka godzin przed śmiercią, w rozmowie z Furio Colombo powiedział: „Pierwszą tragedią jest wspólna edukacja, obowiązkowa i pomylona, która zapędza nas wszystkich na arenę, gdzie chce się posiadać wszystko, za wszelką cenę. Na tę arenę zostajemy zapędzeni jako dziwna, ponura armia, której jedna część uzbrojona jest w armaty, a druga w sztachety. Niby podstawowym obowiązkiem jest być po stronie słabych. Ja jednak twierdzę, że w pewnym sensie wszyscy są ofiarami. I wszyscy są winni, ponieważ wszyscy są gotowi do masakry. Byleby tylko mieć. Takie otrzymaliśmy wychowanie: mieć, posiąść, zniszczyć. (…) Jakie to śmieszne, że w chwili, kiedy my sobie tu rozmawiamy, ktoś myśli, jak nas załatwić”.

Zakatrupiony
Zakatrupiony
deską na śmietniku Pier Paolo
próbuje z martwych wstać

w stulonych dłoniach niesie
ludzkie krwawe
przyrodzenie jak pisklę
w gnieździe
przed tron Pana

i ziemia ta niebieska
nieziemsko piękna
we wszechświecie rana
karbunkuł w łonie

drogi mlecznej
pluje krwią i spermą
to ty Pier Paolo
powiedziałeś
„Człowiek widzi z daleka człowieka,
który zabija innego człowieka.
Jest świadkiem działania,
dystansuje się odeń”

jakiś człowiek
widział z daleka
innego człowieka
który zabijał ciebie
La Terra vista dalla Luna
il porcile
ledwie opierzony
żółtodziób
giovane di primo pelo
piekarczyk z palącymi oczami
Fornariny
zwarł pośladki
odbytnicę raju

niedorosły jeszcze do powroza
do wyroku śmierci amorino
spożywający gówno świata
jeden z bohaterów
Salo czyli 120 dni Sodomy

Stworzony na obraz
i podobieństwo Boga
Pier Paolo czeka

 

Zakatrupiony, Tadeusz Różewicz

© 2013 AstroTranslatio. All rights reserved.

Wyślij komentarz

Translate »