Zaćmienie Słońca 6.1.2019 r.

Zamieszczony przez dnia Gru 19, 2018

Podczas nowiu 6 stycznia 2019 roku o godzinie 2:41 nastąpi zaćmienie Słońca. Będzie to zjawisko typu częściowego. Jego trasa obejmie Mongolię, Chiny, Japonię, obie Koree, Kamczatkę, część Rosji i Alaski. W Europie pozostanie ono niewidoczne.

Z astrologicznego punktu widzenia zaćmienie poruszy 16° Koziorożca i będzie o tyle ciekawe, że przypadnie w midpunkcie między Saturnem a Plutonem oraz w punkcie lustrzanym z Jowiszem. W efekcie wydarzenia, jakie nastąpią w tym czasie można potraktować jako swego rodzaju zapowiedź koniunkcji Saturna z Plutonem, która uściśli się 12 stycznia 2020 roku.

 

O wpływie zjawiska na nasze życie


Słońce symbolizuje ego, witalność, wolę działania i pewien jasno określony porządek rzeczy. W chwili przesłonięcia lub zaćmienia przez Księżyc jego walory i cechy zostają zakwestionowane, a nawet wypaczone, górę biorą wtedy instynktowne, emocjonalne, chaotyczne energie lunarne. Takie pobudzenie zazwyczaj dominuje przez kilka dni, zwłaszcza w tygodniu poprzedzającym zjawisko.
Nic dziwnego, że starożytni przypisywali zaćmieniom fatalistyczny charakter. Sposób, skutki i czas ich oddziaływania na daną osobę zależą od indywidualnego horoskopu. Mogą być destrukcyjne i tragiczne, ale również transformujące – dać zastrzyk energii, całkowicie zmienić dotychczasowy bieg życia, wręcz otworzyć zupełnie nowy rozdział. Ważne jest to, na który dom horoskopowy przypada zaćmienie, z jakimi planetami aspektuje, a także, jakie połączenia z natywnikiem tworzą pozostałe sygnifikatory astrologiczne, które w nim uczestniczą.
Tak jak każdy nów zaćmienie Słońca wyznacza koniec jednego i początek następnego cyklu. Trzeba jednak pamiętać o tym, że zainicjowane w jego okresie projekty, zmiany czy procesy będą miały długotrwały charakter, wręcz mogą przestawić nasze życie na zupełnie nowe tory, często nieprzewidywalne lub niezgodne z oczekiwaniami.

 

Gwiazda Wega


Zaćmienie Słońca przypadnie w koniunkcji z gwiazdą Wega. Jest ona najjaśniejszą gwiazdą w Lutni. Jej nazwa pochodzi od  al  waki czyli  upadanie.  W średniowieczu była znana jako Vulteur Cadeus czyli spadający Gryf lub spadający Sęp.

Wega ma potężne oddziaływanie, jest jedną z najbardziej korzystnych gwiazd stałych. Według Robson daje wspaniałomyślność, idealizm, wyrafinowanie, nadzieję i zmienność, sprawia też, że człowiek jest pragmatyczny, poważny, pozornie pretensjonalny i często lubieżny. Na poziomie życia codziennego zapowiada ona sukcesy, ale oddalone w czasie. Pozwala też poszukiwać szczęścia. Jest to gwiazda nieoczekiwanych wydarzeń, niespodzianek, przypadkowych triumfów, nieplanowanych, wywyższeń, blasku, chwały oraz ozdrowień. [Fixed Stars and Constellations in Astrology, Vivian E. Robson, 1923, str 216]

 

Połączenia energetyczne


Korzystny aspekt z Neptunem nieco poprawi nam nastrój i rozluźni atmosferę. Podczas nowiu mogą pojawić się subtelne, choć ważne impulsy sprzyjające rozpoczęciu nowych działań i własnego biznesu. To idealna pora dla wszelkich kreatywnych projektów, zwłaszcza o charakterze muzycznym, artystycznym, skorzystają z niej również przedsięwzięcia charytatywne.

Merkury w kwadraturze z Marsem wskazuje, że czas nie będzie sprzyjał komunikacji. Sceptycyzm oraz konserwatywny, ostrożny sposób myślenia mogą hamować pęd działania, co szybko wywoła kłótnie. Wypowiedzi lub informacje łatwo nas zirytują, doprowadzą do szewskiej pasji, a nawet wzbudzą agresję.

Pierwsza z trzech w tym roku kwadratur Jowisza z Neptunem z jednej strony stworzy gotowość zmierzenia się z nowymi wymiarami oraz wykorzystania ciekawych okazji. Z drugiej – może ona sprzyjać nadmiernemu optymizmowi, samooszukiwaniu się i ignorowaniu granic, zachęcać do zbyt śmiałych, kompletnie oderwanych od rzeczywistości posunięć, rozbudzać złudne nadzieje. W efekcie, jeśli przesadzimy, to czekają nas rozczarowania, a nawet kubeł zimnej wody.

 

Przeszłość


Niewykluczone,że powrócą również sprawy z przeszłości (zstępujący węzeł księżycowy). Szczególną uwagę przykują procesy i wydarzenia z marca 2015. Właśnie wtedy miała miejsce ostatnia w minionym cyklu kwadratura Urana w Baranie z Plutonem w 16° Koziorożca. W efekcie na pierwszy plan wysuną się tematy związane ze strukturami władzy, dotyczące inwigilacji, ustawodawstwa, sądów, autorytetów i pseudoautorytetów. Teraz lub w najbliższych tygodniach pożegnamy też bardzo ważną osobę.

W naszym życiu możemy doświadczyć bezsilności, frustracji, blokad i lęków. Z drugiej strony sprawy, które uznaliśmy za zamknięte, na nowo ożyją, inicjując proces, który doprowadzi do stworzenia zupełnie nowych struktur.

 

Czas Koziorożca


Koziorożec jest ogólnie dość zachowawczy. Wymaga on dyscypliny, skrupulatności, wytrwałości, realizacji obowiązków oraz koncentracji na sprawach najważniejszych. Pamiętajmy, że pod koniec roku w tym znaku znajdzie się również Jowisz. Dlatego – choć przez najbliższe miesiące Jupiter w Strzelcu będzie zachęcać do ekspansji i działań na szeroką skalę – to już początek 2020 mocno przytemperuje nasz optymizmu, zostaniemy surowo rozliczeni z podjętych kroków i skonfrontowani z twardą rzeczywistością.

Zatem, działając zgodnie z jakością czasu – bo przecież o to chodzi w astrologii – koncentrujmy uwagę na rzeczach konkretnych, przemyślanych, poważnych, mających solidne podstawy, na sprawach, za które jesteśmy gotowi wziąć pełną odpowiedzialność. Podejmując nawet najbardziej śmiałe przedsięwzięcia, działając w duchu sportowej rywalizacji czy walki, możemy przezwyciężyć poważne trudności, dokonać rzeczy niezwykłych i wspiąć się na sam szczyt.

Niepohamowane ambicje, dodatkowo podszyte chęcią zdobycia władzy, zysku i dominacji, uwikłają nas w sprawy, od których potem bardzo trudno będzie się uwolnić (Palec Diabła).

 

Dotyczy najbardziej:


Samo zjawisko najmocniej odczują osoby, które w swoich horoskopach mają obsadę 15°-17° Koziorożca oraz Barana, Raka i Wagi. Natomiast przez cały najbliższy rok aktywowane będzie pasmo od 12° do 24° Koziorożca, czyli istotnych zmian mogą oczekiwać urodzeni w pierwszej połowie stycznia, a także zodiakalne Barany, Raki i Wagi z drugiej i początku trzeciej dekady znaków.

© 2018 AstroTranslatio. All rights reserved

7 komentarzy

 1. Czy zjawisko będzie miało wpływ również na osoby z obsadą 15-17 stopnia panny i byka?

  • Do Byka i Panny zaćmienie tworzy oczywiście trygon – więc sporo spraw pójdzie łatwiej i przyspieszy. Wpływ Saturna (luty-marzec, lipiec-sierpień i listopad), będzie działał gruntująco i stabilizująco, pozwoli na zebranie konkretnych owoców z wykonanej wcześniej pracy. Fantastyczne perspektywy! Pozdrawiam, Monika

 2. Pani Moniko, jeszcze jedno pytanie 🙂 czy mogłaby Pani rozwinąć :”Teraz lub w najbliższych tygodniach pożegnamy też bardzo ważną osobę”. Chodzi o Osobę z przeszłosci? Wspomnienia z nią związane? Czy jak? 🙂

  • Można to odczytać na wielu poziomach. Znak Koziorożca jest znakiem powagi oraz smutku. W rozkładzie klasycznym odpowiada on X domowi – czyli autorytetom, ludziom ważnym i poważanym. Zaćmienie (Słońca = człowiek ważny) nastąpi w midpunkcie Saturna i Plutona. Oba sygnifikują w horoskopie śmierć, pierwszy dosłowną, drugi – symboliczną, pojmowaną jako transformację, jako przejście z jednego stanu w drugi. Podczas zaćmień zastrzyk energetyczny jest tak duży, że ciało osób chorych i starszych, zwłaszcza jeśli mają w swoim horoskopie podkreślone dane pasmo, często tego nie wytrzymuje. Przykład: http://astrotranslatio.com/zacmienie-slonca-11-sierpnia-2018-r/, wkrótce po zaćmieniu z 11.8 odszedł również urodzony tego dnia Leon Zawadzki. Natomiast zaćmienie z 15.2. przypadło w solariuszu niedawno zmarłego Kazimierza Kutza.

 3. Pani Moniko, czy to oznacza ze obecnie dalej trwają procesy zapoczątkowane w 2015 roku ? czy zaćmienia w 2018 należy odbierać łącznie czy rozdzielnie w aspekcie 2015 roku?
  jeśli tak to jak długo dalej pozostaniemy w tym oddziaływaniu
  serdeczności 🙂

  • Dzień dobry, nasze życie jest procesem i nic nie dzieje się w oderwaniu od przeszłości. W tym przypadku zaktywizowany został konkretny punkt (16 stopni Koziorożca), który był poruszony również w 2015 roku – stąd nawiązanie. Często pewnych spraw nie łączymy ze sobą, ich powiązanie ujawnia się dopiero po czasie. Warto obserwować, co się (tak naprawdę) dzieje i próbować kojarzyć fakty. Wg astrologów klasycznych zaćmienia Słońca oddziałują do pół roku (do kolejnego zjawiska), ale trzeba pamiętać, że towarzyszące im sytuacje zwykle zmieniają życie na zawsze. Pozdrawiam, Monika
   P.S. Przepraszam za spóźnioną odpowiedź, ale dopiero kilka godzin temu wróciłam do kraju.

Wyślij komentarz

Translate »