Zaćmienie Słońca 21 sierpnia 2017

Zamieszczony przez dnia lip 18, 2017

21 sierpnia nastąpi całkowite zaćmienie Słońca.
Zjawisko rozpocznie się o 16:49 na północnym Pacyfiku, a potem będzie widoczne na terytorium Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej, kolejno w Oregonie, Idaho, Wyoming, Nebrasce, Missouri, Tennessee oraz Karolinie Południowej.
Częściowe fazy zaćmienia można obserwować w północno-wschodniej części Pacyfiku, w całej Ameryce Północnej, północnej części Ameryki Południowej, na Oceanie Arktycznym, na Grenlandii, na północnym Atlantyku oraz – podczas zachodu Słońca – na Półwyspie Iberyjskim, w zachodniej Francji i na Wyspach Brytyjskich.
Jest to 22 (z 77) zaćmienie w cyklu Saros 145. Poprzednie miało miejsce 11 sierpnia 1999 roku i było widoczne w Europie.

 

Astrologicznie


Zaćmienie przypada w 28°52 znaku Lwa, w trygonie z Uranem (28°23 Barana) i z koniunkcją Lilith/Saturn (21°11 Strzelca), w pobliżu Marsa (20°41 Lwa) oraz silnych gwiazd stałych. Jednocześnie zarysuje się Wielki Krzyż: Wenus (24°45) w opozycji do Plutona (17°11) w Koziorożcu i kwadraturze do opozycji Jowisz (20°11) – Uran (28°23).

Zaćmienie w ostatnich stopniach znaku porusza istotne punkty zodiakalne i uruchamia nieodwracalne procesy o charakterze globalnym. Poprzednio taka sytuacja miała miejsce w 2015 roku (20 marca zaćmienie w 30° Ryb w koniunkcji z gwiazdą Scheat) – w kolejnych miesiącach fala (Ryby) uchodźców (Ryby) z Bliskiego Wschodu i Afryki zaczęła zalewać (Ryby) Europę. Skutki tego zjawiska są nam znane, widoczne i odczuwalne do dziś. Na trwałe zmieniło ono krajobraz polityczny, a także nastroje społeczne na Starym Kontynencie.

Nadchodzące zaćmienie będzie w pierwszym rzędzie dotyczyć wszelkich aspektów życia przyporządkowanych znakowi Lwa. M.in. chodzi o przywódców, autorytety, władców i osoby sprawujące władzę, prezesów, polityków, wojskowych, urzędników państwowych, aktorów, artystów, modelki, złotników. Lew jest związany z luksusem, ze sztuką życia i sztuką miłości (szampan na śniadanie i wypasiona bryka). Sygnifikuje on m.in. teatry, kawiarnie, miejsca rozrywki, przyjemności, złoto i diamenty. Poza tym podlegają mu: pedagogika, twórczość, wspaniałomyślność, radość, dramatyzm, wielkopańskie, szczodre gesty, ale również próżność, pewność siebie i pycha.

 

Potęga Gwiazdy Królewskiej


W tym przypadku ogromną rolę odegra obecność gwiazd stałych w pobliżu zaćmienia, dwie najważniejsze to:
• Al Jabhah (28°08)
• Regulus (obecnie 00°03 Panny) – jedna z czterech Gwiazd Królewskich, obok Aldebaran, Antares i Fomalhout

Według Robson pierwsza posiada naturę Saturna i Merkurego. Daje straty, liczne niebezpieczeństwa, agresywny, gwałtowny charakter. W przypadku oficerów wojskowych grozi buntem i śmiercią z rąk własnych żołnierzy (zwłaszcza jeśli wschodzi).
Pavel Głoba przypisuje Al Jebhah cechy Plutona, Saturna, Neptuna. Zdaniem rosyjskiego astrologa gwiazda skłania do szaleństwa i wzmaga chęć „postawienia na swoim”. Daje niespożytą aktywność, ale również samotność, bycie niezrozumianym, zdrady i podłość ze strony najbliższych. Taki człowiek jest jednak bardzo żywotny, odporny i wytrzymały, a w ekstremalnych sytuacjach umie podporządkować sobie innych.
Gwiazda powoduje nieszczęścia w czasie podróży, niebezpieczeństwo śmierci w katastrofach, w czasie rewolucji, buntów, pogromów czy podpaleń.

Z kolei Regulus uchodzi za jedną z najkorzystniejszych i najbardziej potężnych gwiazd stałych. Użycza on godności, mądrości, wymowności, odporności, uczciwości, popularności, odwagi, lecz daje też okrucieństwo i skłonność do podżegania. Gwiazda sprzyja zajmowaniu odpowiedzialnych stanowisk, honorom publicznym, uzyskaniu władzy i pomnożeniu majątku dzięki pomocy innych. Ale jej beneficzne działanie rzadko ma charakter stały i po uzyskaniu korzyści przynosi choroby czy przemoc.
Nadchodzące zjawisko może zaktywizować ten ostatni wpływ. Ogólnie wszystkie zaćmienia Słońca niekorzystnie wpływają na życie przywódców politycznych oraz rządzących, zwiastują ich problemy, a nawet śmierć. Teraz istnieje podwójne niebezpieczeństwo.

 

Słońce – Ja, Pan i Władca


Słońce w astrologii mundalnej sygnifikuje władcę i króla – w każdym tego słowa znaczeniu, Lew, którego jest regentem, wskazuje na sfery rządzące, na przepych i zbytek. 21 sierpnia nie dość, że Słońce zostanie zaćmione w swoim znaku, to jeszcze w jego ostatnich stopniach.

I tak w horoskopie Donalda Trumpa wschodzi 29° Lwa wraz z Marsem. Zaćmienie odegra więc istotną rolę w życiu amerykańskiego polityka, a także całego narodu (vide: zaćmienie Księżyca w koniunkcji z Księżycem horoskopu USA), ponieważ jako całkowite będzie – po raz pierwszy od 1979 roku – widoczne głównie na terenie Stanów Zjednoczonych.
W Waszyngtonie – miejscu uchodzącym za symbol potęgi władzy – Księżyc zakryje ponad 90% tarczy Słońca, a pamiętajmy, że decyzje tam podejmowane, oddziałują na resztę świata.

“Gwiazdy Królewskie władają wydarzeniami na całym świecie, mają nadrzędny wpływ. Uważano, że mogą one wywoływać wielkie klęski, radykalne przełomy i historyczne zjawiska.
Jeśli ustawią się w korzystnym położeniu, to następują sprzyjające sytuacje, jeśli nie – klęski. Jako że Regulus uchodzi za najbardziej wpływową z Gwiazd Królewskich, to zdarzenia, jakie mają miejsce w czasie jego dominacji, ulegają wzmocnieniu, są groźne, zapowiadają zniszczenie.”

W tym przypadku układ jest korzystnie aspektowany pod względem astrologicznym – uczestniczy w silnym trygonie Ognia. Trzeba jednak trzeba mieć na uwadze, że zaćmienie samo w sobie zwykle ma charakter maleficzny, ponieważ Księżyc blokuje wtedy moc i energię Słońca. Dlatego może ono negatywnie wpływać na wszystkie osoby, rzeczy czy sprawy (ww.) sygnifikowane przez Słońce. Dotyczy to m.in. liderów, przywódców, elity, władców i przywódców państw, autorytety i ojców, w tym szczególnie tych, którzy w swoich horoskopach mają niekorzystnie aspektowaną obsadę końcówki Lwa. Do pierwszej i drugiej grupy jednocześnie należą Donald Trump i Lech Wałęsa (ascendent 29° Lwa).

Działanie zaćmienia może zaznaczyć się już miesiąc przed wystąpieniem zjawiska i trwać do pół roku później, a nawet dłużej.
Dla unaocznienia skali zjawiska przypomnę, że w 1953 roku, sześć i pół miesiąca po zaćmieniu Słońca w 28° Lwa (20.8.1952) zmarł Józef Stalin. Wagi tego wydarzenia nie sposób przecenić.

 

Potencjalne sposoby manifestacji


Druga połowa sierpnia może zachęcać do twórczych przedsięwzięć, dostarczać kreatywnych impulsów, pobudzać do afektowanych zachowań oraz podjęcia działań służących wyeksponowaniu własnej pozycji. Układ sprzyja wielkodusznym, wspaniałomyślnym gestom, teatralnym i dramatycznym postawom, ekspansji sentymentalnej, grom, romansom i zalotom.
Warto odsłonić przed światem pomysły czy plany, które dotychczas były ukryte i wykonać pierwsze kroki w kierunku nadania im konkretnego kształtu (trygon Saturna). Nagłe, nieoczekiwane zbiegi okoliczności mogą sprzyjać realizacji zamierzeń i w zasadniczy sposób ją przyspieszyć (trygon Urana).
To dobra pora na przełamanie tabu, odważne, bezkompromisowe działania zwłaszcza podejmowane przez niezależne, doświadczone, dojrzałe osoby. Na pierwszy plan wysuną się szczególnie kobiety, np. prawniczki, profesorki, kuratorki, sędziny, kapłanki, aktorki itp. Dobrze jest ugruntować sprawy dotyczące religii, światopoglądu, wiary, sprawiedliwości, dalekich podróży, realizować ambicje w tych dziedzinach czy snuć długoterminowe plany. Dużą rolę odegra przy tym płeć piękna lub dziwne, kuszące sytuacje. Więcej o aspekcie Lilith/Saturn w książce Vereny Bachmann „Potęga kobiecości”.

Czas sprzyja wszystkim odważnym, pewnym siebie i charyzmatycznym. Osoby dumne, wyniosłe, spragnione dowodów uznania dla własnej wyjątkowości mogą teraz ugruntować swoją pozycję, w centrum zainteresowania znajdą się również ludzie narcystyczni i autorytarni.
Pycha, zarozumiałość, cwaniactwo, arogancja, naginanie faktów, tyrania, próżność, rozrzutność, nadmierne ambicje czy działanie na pokaz w dalszej perspektywie mogą jednak okazać się tragiczne w skutkach. Uwaga na problemy z układem krążenia i z sercem (dosłownie i w przenośni).

Ludzie będą nam teraz nadskakiwać, płaszczyć się i przymilać do nas, ale uważajmy na fałszywych pochlebców, nie ulegajmy ich komplementom i – czując się gwiazdą – nie skreślajmy lojalnych, wiernych przyjaciół. Nowi admiratorzy porzucą nas bowiem przy pierwszym potknięciu. Dotyczy to zarówno biznesu, jak i miłości.

Istnieje spore niebezpieczeństwo, że zostawimy stałych partnerów/-ki dla jakiegoś lwa salonowego czy ślicznotki, którzy de facto liczą tylko na korzyść własną.

 

Wielki Krzyż


Oprócz samego zaćmienia taki wpływ – niekorzystny dla związków, sprzyjający nagłym fascynacjom, zerwaniom, szantażom uczuciowym, fatalnym zauroczeniom, zachłanności emocjonalnej, a dodatkowo uwikłaniu w sytuacje, z których wyjść, związane z uczuciami, pieniędzmi i wartościami – da krzyż Wenus/Uran/Pluton/Jowisz.
Horoskopy z Wielkim Krzyżem zawsze niosą zło, szkody, straty, wskazują na niesprawiedliwość. Tego rodzaju konfiguracja zapowiada rezygnację lub wyrzeczenie się czegoś, choroby, nieszczęśliwe wypadki, smutek, żal, rozłąkę, rozstania i inne kłopoty.

Nieharmonijne aspekty do planet w horoskopach osobistych mogą podkręcać energię, powodować ostrą jazdę i ujawnią tyrańskie zapędy. Trzeba teraz uważać, żeby nie posunąć się za daleko i nie przeciągnąć struny. Zbytnia pewność siebie, uleganie nagłym oczarowaniom, pochlebcom, przekonanie o własnej wyjątkowości, podobnie jak wybuchowość i zapalczywość będą nieopłacalne, a nawet grożą poważnymi konsekwencjami.

Pamiętajmy: wszystko, co nastąpi w tym czasie, może skutkować w sposób inny od oczekiwanego i najmniej spodziewany.
Nie pora na deklaracje, podpisywanie umów czy podejmowanie ważnych decyzji – z tym lepiej poczekać do początku września (5.9. Merkury przejdzie do ruchu prostego).
To dobry czas, żeby zająć się problemami, które nękają nas od dawna i stawić czoło trudnościom.

Zaćmieniu mogą towarzyszyć również anomalie pogodowe i katastrofy naturalne, kryzysy gospodarcze, załamanie rynków finansowych, rewolucje, akty terrorystyczne, pucze, demonstracje, zamieszki. Szczególnie silny jest teraz żywioł Ognia.

 

Kto i kiedy?


Na poziomie jednostkowym zjawisko szczególnie odczują wszyscy, którzy w swoich horoskopach mają obsadę 28°-30° Lwa, trzeciego dekanatu znaków kardynalnych (20°-30° Barana, Raka, Wagi i Koziorożca) oraz urodzeni pod koniec sierpnia. W najbliższym czasie istotnych zmian w swoim życiu mogą również spodziewać się osoby urodzone pod koniec 1955 i na początku 1956 roku oraz od czerwca 1956 do sierpnia 1957 roku, które w tym paśmie mają urodzeniowego Plutona.

Istotne wyładowania związane z zaćmieniem na pewno nastąpią już 3 września, kiedy 29° zostanie zaktywizowany przez koniunkcję Merkurego z Marsem, potem 24 stycznia 2018 r. przez kwadraturę Marsa.
Warto postawić na odwagę, ale unikać brawury, rozszerzyć swoje wpływy i korzystać z popularności, ale nie tyranizować otoczenia, być kreatywnym, cieszyć się życiem i możliwościami, jakie się pojawią, ale nie przesadzać i nie popadać w samouwielbienie.

© 2017 AstroTranslatio. All rights reserved
Zdjęcia źródło: Pixabay

 

[1] Fixed Stars and Constellations in Astrology, Vivian E. Robson, 1923. p.196.

15 komentarzy

 1. Pani Moniko a jeżeli ktoś nie ma w tym stopniu lwa żadnej planety np w moim przypadku jest sam koniec 11 domu początek 12 i to zaćmienie robi mi sektyl do wenus i merkurego czy na mnie też będzie mieć wpływ ??

  • Pani Beato, ogólnie zaćmienie będzie wpływało na każdego w takiej sferze życia, w jakiej przypada w danym horoskopie indywidualnym – trzeba sprawdzić, w jakim lokuje się domu. Poza tym ważne są również jego aspekty do sygnifikatorów posadowionych w końcówce Byka, Skorpiona i Wodnika oraz koniunkcje z planetami dyrekcyjnymi + progresywnymi. Koniunkcja z wierzchołkiem domu też jest aspektem. Last but not least: proszę nałożyć CAŁE zaćmienie na swój radix i zobaczyć połączenia pozostałych sygnifikacji z natywnikiem. To bardzo indywidualna kwestia.
   Życzę pozytywnym manifestacji i dużo Światła 🙂
   Pozdrawiam, Monika

 2. Bardzo dziękuję Pani Moniko i oby to były same pozytywne manifestacje 🙂

 3. Po zaćmieniu 11 sierpnia 1999 roku rozpoczęła się kariera Putina. Ciekawe co teraz przyniesie mu te zaćmienie.

  • Nie znamy dokładnych danych urodzeniowych Putina, ba, istnieją nawet rozbieżności co do roku jego urodzenia, większość źródeł podaje 1952, ale niektóre mówią też o 1950. Tak czy owak, zaćmienie prawdopodobnie poruszy Lilith w jego natywniku. W pierwszym przypadku utworzy koniunkcję z jej progresywnym posadowieniem, w drugim – kwadraturę z radix i opozycję z Jowiszem. Rosyjski polityk może ulec pokusie jeszcze większego rozszerzenia swoich wpływów.

 4. To zaćmienie ma wpływ na horoskop zaprzysiężenia prezydenta A.Dudy. Władca horoskopu Wenus i Jowisz -obie planety związane z prawem znajdują się w punkcie zaćmienia.

  • Dziękuję za informację! Na razie wyraźnie obserwujemy w Polsce wyładowanie kwadratury Jowisz (m.in. sędziowie, prawo, prawda) – Pluton (m.in. naciski, wielki manipulator, zakulisowe podchody). Aspekt uściśli się w piątek, 4 sierpnia. W następny poniedziałek, 7 sierpnia nastąpi zaćmienie Księżyca.
   Pozdrawiam, Monika

 5. Dla mnie zacmienie z 11.08.99 i caly tamten sierpien byly najwazniejszym czasem w zyciu uczuciowym.czasem pieknym ale nie skonczylo sie po mojej mysli..choc trwa gdzies w sercu do dzis ;). Mam ur 10.08… Takze teraz czekam pelna obaw i ekscytacji bo juz swiadoma bardziej jak wtedy tego co sie dzieje na niebie..chociaz to zacmienie nie bedzie – moze na szczescie juz tak blisko moich planet osobistych ;). Pozdrawiam

  • Zwykle cechą zdarzeń towarzyszących zaćmieniom jest to, że kończą się „nie po naszej myśli”, ale są – zwłaszcza jeśli dotykają sygnifikatorów w horoskopie urodzeniowym – kamieniem milowym w rozwoju. Zaćmienie z 8.1999 r. było niezwykle silne, całkowite (obrączkowe), widoczne w Polsce i uczestniczyło w Wielkim Krzyżu.
   W Pani przypadku na pewno bardzo ważne będzie przyszłoroczne sierpniowe zaćmienie Słońca, która przypadnie 11.8.
   Życzę teraz dużo Światłości i korzystnych oddziaływań,
   Monika

   • Oooo..nastepne zacmienie 11.08 ..no to juz czekam na nie mocno 😉 ..a tymczasem zobaczymy co przyniesie najblizszy sierpien ❤!! Jeszcze raz pozdrowienia gorace 🙂

Wyślij komentarz

Translate »