Zaćmienie Słońca 13 lipca 2018 r.

Zamieszczony przez dnia Lip 2, 2018 | 0 komentarzy

Zaćmienie Słońca 13 lipca 2018 r.

Przed nami gorące lato, również pod względem astrologicznym!
W czasie wakacji nastąpią dwa zaćmienia Słońca (13 lipca i 11 sierpnia), całkowite zaćmienie Księżyca (27 lipca), Mars w ruchu wstecznym ponownie utworzy kwadraturę z Uranem (2 sierpnia), a Merkury rozpocznie retrogradację (25 lipca).
Poza tym liczne opozycje wskazują na konfrontacyjny, napięciowy charakter nadchodzących dni. Jeśli zatem planujemy wypoczynek – to tylko aktywny, ale unikajmy też przesady!

 
 

O wpływie zjawiska na nasze życie


Słońce symbolizuje ego, oczywistość, witalność, wolę działania i pewien jasno określony porządek rzeczy. W chwili przesłonięcia lub zaćmienia przez Księżyc jego walory i cechy zostają zakwestionowane oraz wypaczone, a górę biorą instynktowne, emocjonalne, chaotyczne energie lunarne. Takie pobudzenie zazwyczaj dominuje przez kilka dni, zwłaszcza w tygodniu poprzedzającym zjawisko.
Nic dziwnego, że starożytni przypisywali zaćmieniom fatalistyczny charakter.  Sposób, skutki i czas ich oddziaływania na ludzi zależą od indywidualnego układu horoskopowego. Mogą być destrukcyjne i tragiczne, ale również radykalnie transformujące – dać zastrzyk energii, całkowicie zmienić dotychczasowy bieg życia, wręcz otworzyć jego nowy rozdział. Ważne jest to, na który dom w horoskopie przypada zaćmienie, z jakimi planetami aspektuje, a także, jakie połączenia z natywnikiem tworzą pozostałe sygnifikatory astrologiczne, które w nim uczestniczą.

Tak jak każdy nów, zaćmienie Słońca wyznacza koniec jednego i początek następnego cyklu. Trzeba jednak pamiętać o tym, że zainicjowane w jego okresie projekty, zmiany czy procesy będą miały długotrwały charakter i mogą przestawić nasze życie na zupełnie nowe tory, często nieprzewidywalne lub niezgodne z oczekiwaniami.

 

Gwiazda stała Kastor


Pierwsze z czekających nas zaćmień nastąpi 13 lipca o 5.01. Będzie to – widoczne w południowej Australii – częściowe zaćmienie Słońca w 21° stopniu Raka. Utworzy ono koniunkcję z gwiazdą Kastor (20°28 Raka).

W mitologii greckiej Kastor był jednym z dwóch braci bliźniaków, tym śmiertelnym, który zasłynął zdolnością do oswajania koni. W astrologii gwiazda oznacza grubiaństwo, niebezpieczeństwo uszkodzeń cielesnych – złamań, pęknięć, zranień, ale również przenikliwy umysł, daje sukcesy w sprawach prawnych i działalności wydawniczej; wiele podróży, zamiłowanie do koni, nagłą sławę i zaszczyty, po których nierzadko następuje utrata szczęścia.


 

21° Raka


W „Stopniach krytycznych” Michael Roscher scharakteryzował ten punkt następująco: ambitny, wytrwały i konsekwentny w dążeniu do celu; planuje długofalowo; tylko to, co z trudem zostało wypracowane ma pewną wartość; szuka społecznego uznania; w związkach zwykle wierny, ale nieco chłodny; nie zadowala się rzeczami banalnymi; potrzebuje trochę więcej czasu niż inni, żeby podjąć decyzję, ale ta zwykle jest nieodwołalna; często nie zna natury ludzkiej i pada ofiarą oszustów.
„Ariadna. Misterium”: podróże, zmiany miejsca, zyski i straty z tym związane. [1]
Samo zaćmienie w znaku Raka na pierwszy plan wysuwa temat domu, ojczyzny, emocjonalnego bezpieczeństwa. Istotną rolę odegrają teraz sprawy związane z matką, macierzyństwem oraz ogólnie rodziną. W tym czasie wzrośnie wrażliwość psychiczna, rozbudzone zostaną uczucia i wyobraźnia.

 

Aspekty


Będzie to jedyne w tym roku zaćmienie na osiach Rak-Koziorożec, pozostałe dotyczą osi Lew-Wodnik i zapowiadają istotne zmiany dla urodzonych w tych znakach.
Słońce i Księżyc w Raku utworzą 13 lipca trygon do Jowisza w Skorpionie i Neptuna w Rybach. Ten układ dodatkowo spotęguje emocje, doda im intensywności, ale też subtelności i wrażliwości. W efekcie wzrośnie wrażliwość psychiki, marzycielskość, otwartość na światy subtelne oraz wyczulenie na problemy innych – będziemy gotowi pomagać i chronić, poczujemy też przemożne tęsknoty.

Naprzeciwko nowiu znajdzie się jednak Pluton, co oznacza, że możemy też wdać się w walkę o władzę – na zasadzie przeciągania liny, zmierzyć się z siłą, która będzie od nas większa, spróbuje narzucić swoją wolę czy wymusić konkretne zachowanie.
De facto chodzi jednak o uważność, umiejętność spojrzenia na swoje emocje z dystansu i zapanowania nad nimi. Teraz zobaczymy, kto ma nad kim kontrolę: my nad nimi czy one nad nami. Nie zatraćmy się w afektach czy romantycznych uniesieniach!

Na poziomie mundalnym zaobserwujemy, w jakim stopniu kwestie dotyczące narodowości, a także odczucia i potrzeby mogą zostać wykorzystane do uzyskania nad kimś władzy i kontroli.

Co ciekawe – władcą Raka, w którym ma miejsce to zaćmienie – jest Księżyc, natomiast władcą Lwa, w którym nastąpi kolejna eklipsa (11 sierpnia), jest Słońce. Pierwszy symbolizuje w astrologii aspekt kobiecy: matkę (i kobiety w ogóle) oraz wyssaną z jej mlekiem mentalité, drugi – pierwiastek męski, ojca i autorytety. Wokół tych dwóch zasad skoncentrują się wydarzenia, doświadczenia i procesy nadchodzących miesięcy.

 

Wydarzenia


Zaćmieniu mogą towarzyszyć gwałtowne zjawiska naturalne, związane z wodą oraz jej brakiem, trzęsienia ziemi lub wybuchy wulkanów, zmiany o charakterze politycznym, naruszenie traktatów oraz wzrost zachorowań na choroby układu pokarmowego, głównie żołądka i piersi (w 2011 roku po zaćmieniu w 10 stopniu Raka wyszła na jaw afera dotycząca implantów piersi powodujących wzrost zachorowań na raka). Znowu wraca też na tapetę temat zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej (Rak = kwestie dotyczące macierzyństwa) – 2 lipca zajmie się nim sejmowa komisja polityki społecznej i rodziny.

 

Jak wykorzystać pozytywnie?


Ten czas można spożytkować twórczo – Wielki Trygon Wody da nam wrażliwość i inspirację, natomiast Wielki Trygon Ziemi (Uran w Byku – Wenus w Pannie – Saturn w Koziorożcu) pozwoli zrobić coś konkretnego, osiągnąć wymierny sukces i wcielić w życie nietuzinkowe pomysły.
Ogólnie warto jednak zastanowić się, jak wygląda nasz dom, nasza rodzina? Czy w tym zakresie wszystko jest tak, jak być powinno? Jeśli nie – to czas na zmiany!

Poszukajmy odpowiedzi na następujące pytania: czy znam moje prawdziwe uczucia i potrzeby? Czy przyznaję sobie prawo do ich posiadania, czy je zaspokajam i jestem gotowy/-a wziąć za nie odpowiedzialność? Czy nie pomagam innym tylko dlatego, aby cudzym losem wypełnić pustą przestrzeń w sobie i uzależnić kogoś od siebie?
Szczera odpowiedź pokaże nam, czy nasze relacje nie polegają na wykorzystaniu władzy, bezradności albo uzależnienia. Jeśli tak, to najwyższa pora je przetransformować.
To czas energii żeńskiej, w którym kobiety – z jednej strony bardziej dochodzą do głosu, z drugiej podlegają większej presji, naciskom, kontroli, manipulacji.

 

Kto szczególnie odczuje?


Dawniej uważano zaćmienia Słońca za zły omen dla królów, przywódców i ojców, ponieważ są w astrologii przez nie symbolizowani. Obecnie bardziej akcentuje się ich transformujący charakter.
Na poziomie jednostkowym zjawisko szczególnie odczują wszyscy, którzy w swoich horoskopach mają obsadę 18°-22° Raka oraz przełomu i trzeciego dekanatu pozostałych znaków kardynalnych (18°-23° Barana, Wagi i Koziorożca).
W tym kontekście warto wrócić pamięcią do wydarzeń z 2010 i 1991 roku, wtedy 11 lipca miały miejsce zaćmienia kolejno w 20 i 19 stopniu Raka.

Zaćmienie przypada na Księżycu w horoskopie Wielkiej Brytanii – zatem możemy oczekiwać ważnych wydarzeń związanych z ludnością tego kraju, prób wywierania nacisku i presji przez rządzących na własnych obywateli, ew. aktów terrorystycznych.

Istotna weryfikacja podjętych teraz działań czy decyzji nastąpi 31 stycznia i na początku maja 2019 roku. 12 stycznia 2020 w opozycji do stopnia tego zaćmienia nastąpi koniunkcja Saturna z Plutonem (23° Koziorożca), która będzie momentem przełomowym dla wielu zachodzących obecnie procesów i przyniesie gruntowną transformację istniejących struktur, rozpad starych i stworzenie nowych.

© 2018 AstroTranslatio. All rights reserved
Zdjęcia źródło: Pixabay

 

[1] Ariadna Misterium, L. Zawadzki, Studio Astropsychologii 2004, str. 203.

Wyślij komentarz

Translate »