Zaćmienie Słońca – 1.9.2016 r. (Palec Diabła)

Zamieszczony przez dnia Sie 24, 2016

Słowa kluczowe: wojna o pokój, ideały a rzeczywistość, szlachetne zdrowie, nikt się nie dowie…, Niebo a Ziemia, pieski, kotki i inne zwierzaczki, katastrofa humanitarna, nieurodzaj przyczyną konfliktów, powódź, granice, mury, zasieki, zapory…, bolesny powrót na Ziemię, imigranci za murem

 

1 września o 11:07 nastąpi obrączkowe zaćmienie Słońca. Będzie ono widoczne w Gabonie, Kongo, Demokratycznej Republice Konga, Tanzanii, północnej części Madagaskaru i na wyspie Reunion. Częściowe zaćmienie zobaczą obserwatorzy na Oceanie Indyjskim, praktycznie w całej Afryce oraz południowo-zachodniej części Półwyspu Arabskiego.
To 39 zaćmienie Słońca należące do Saros 135. Ostatnie z tego cyklu miało miejsce 22 sierpnia 1998 roku.

 

Symbole sabiańskie

Słońce i Księżyc: faza 160
Dwie głowy (naczelnicy) mają się na baczności i spoglądają poza swoje cienie.
Rozwój prawdziwego zrozumienia potwierdza ponadzmysłową (przekraczającą granice ludzkiego rozumu) dwoistość, nawet wówczas, gdy jest pogrążony w dualistycznym świecie

 

Aspekty i wpływ

Zaćmienie Słońca przypada w 9°21 Panny. Tworzy ono półkrzyż: opozycję z Neptunem i Ogonem w Rybach (10°39) oraz kwadraturę z Saturnem, Antares i Marsem w Strzelcu. Taki układ może przynieść problemy, utrudnienia, restrykcje i ograniczenia, a także trudności z właściwą oceną sytuacji w sprawach związanych z pracą, zdrowiem i codziennymi obowiązkami. To czas próby dla autorytetów, przywódców, ojców (narodu).
Merkury, władca zaćmienia, będzie w pozornym ruchu wstecznym. Zatem pora na korekty, poprawki i nadrabianie zaległości. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku nowych projektów grożą nieporozumienia, błędy i pomyłki.
Koniunkcja z Jowiszem może wskazywać na rozmach, wspaniałomyślność, podtekst filozoficzny czy religijny i pragmatyczne podłoże podejmowanych działań.

 

Palec Diabła

Nów w kwadraturze z Saturnem i półtorakwadraturze z Uranem utworzy Palec Diabła. Taka figura generuje iluzje i przypomina pułapkę, a wpływ zaćmienia dodatkowo spotęguje jej zwodniczy charakter. Dlatego wszelkie atrakcyjne, kuszące propozycje, jakie się pojawią, trzeba wnikliwie rozważyć i najlepiej przynajmniej do 22 września powstrzymać się z podejmowaniem decyzji. Bo nagłe okazje, doskonałe warunki, jakie zostaną nam zaoferowane, koniec końców okażą się potrzaskiem, z którego długo nie zdołamy się uwolnić.

 

Alioth

Zaćmienie utworzy koniunkcję z gwiazdą Alioth. Wg Robson ma ona charakter Marsa i działa w sposób destrukcyjny. W kosmogramach kobiet w połączeniu ze Słońcem może wywoływać myśli samobójcze, a z Księżycem – zapowiadać problemy w czasie ciąży i w połogu. Z kolei jej aspekty z malefikami wskazują na fiasko jakiegoś przedsięwzięcia, nieszczęście w rodzinie lub w pracy albo rozczarowania spowodowane przez znajomych. [1]

 

Jednostkowo

Zarówno na poziomie globalnym, jak i jednostkowym wyraźnie zamanifestuje się teraz konflikt dwóch antagonistycznych zasad – Saturna i Neptuna. Ogólnie czeka nas konfrontacja twardych realiów ze złudzeniami. Z jednej strony wywoła to pesymizm, zahamowania, ograniczenia, przeszkody, lęki czy poczucie winy, z drugiej – niejasności, chaos, sytuacje trudne do zrozumienia, wzbudzające niepewność, bezradność, dezorientację. Ten aspekt (ścisły 10.9.) będzie testem i wyzwaniem – sprawdzi, na ile jesteśmy wytrwali w dążeniu do realizacji swoich celów, planów, marzeń, a na ile bujamy w obłokach.
Znak Panny dotyczy tego co użyteczne, z pozoru błahe czy oczywiste, zwierzątek domowych, porządków, spichlerzy, zdrowia, pracy i tzw. prozy życia. Te zagadnienia w najbliższych miesiącach wymagają szczególnej uwagi – zaczną podlegać nagłym zmianom, będą powodem dziwnych problemów, a działania z nimi związane przyniosą nieoczekiwane skutki. Poza tym umiejętność trzeźwej oceny sytuacji i praktycznego podejścia do realiów, a także zdolności adaptacyjne mogą teraz mocno szwankować, zaś ich efekty – być niezgodne z oczekiwaniami.
Osoby mające w horoskopie uszkodzony 10° znaków zmiennych [2] w ciągu najbliższych miesięcy będą narażone na nieprzyjemności, katastrofy, rozpad związków, niepowodzenia w małżeństwie, umowach, kontraktach.[3]

 

Na świecie

Na poziomie globalnym zaćmienie Słońca w Pannie jest kojarzone z plagami, suszą i nieurodzajem [4]. Klasyczni astrolodzy łączą je z rozlewem krwi, zniszczeniami, wygnaniami, katastrofami naturalnymi. Tradycja głosi, że zjawisko niekorzystnie działa na stosunek pracy i służbę oraz wnosi zamęt w życie osób merkurialnych (intelektualistów, pośredników, dziennikarzy, pisarzy, poetów, księgarzy, bibliotekarzy, nauczycieli, handlowców, masażystów, pielęgniarek i lekarzy, weterynarzy itp.). Dodatkowo przy kwadraturze Saturna z Neptunem grożą ekstremalne zjawiska pogodowe, samobójcze ataki bombowe, zabójstwa, klęski żywiołowe, rozmycie granic (vide: UE a Brexit).

 

1.9.2016 r. zaćmienie Słońca

 

Może nastąpić szok cenowy w skali globalnej, problemy z żywnością spowodowane zarazą, klęskami żywiołowymi, zmianami klimatu lub spekulacjami na światowych rynkach. W efekcie dojdzie do paniki, rozruchów, a nawet konfliktów. Zostanie wystawiony rachunek za długoletnie ignorowanie problemów z żywnością i dostępem do wody pitnej.
W tym układzie istnieje również niebezpieczeństwo, że „zaćmi mózgi” przeciętnym obywatelom. Dadzą się oni zwieść ideom, wizjom, nierealnym obietnicom i odwrócą wzrok od tego, co się naprawdę dzieje.
Dla przypomnienia: w ubiegłym roku również nastąpiło zaćmienie Słońca w Pannie (13.9., na wierzchołku XII domu kosmogramu Polski). Nieco ponad miesiąc później w Polsce miały miejsce wybory parlamentarne. Ich wynik okazał się dość nieoczekiwany i będzie skutkował przez bardzo długi czas…

 

Zwykli ludzie

„W latach 30. znaleźli się ludzie, którzy przekonali innych, ludzie, którzy się zmobilizowali, popełniali przestępstwa, organizowali działania, bili brawo, ludzie, którzy odwracali wzrok. Byli mordercy, administratorzy, oprawcy, naukowcy, prawnicy, politycy, świadkowie, „normalni” ludzie, którzy chcieli budować swoją przyszłość wśród tego horroru. (…) konkretne osoby, które powodowane fanatyczną wiarą w ideały lub banalną korzyścią, podejmują konkretne decyzje. (…) bez fanatycznych idealistów nie istnieją banalni, posłuszni wykonawcy. (…) ci pierwsi potrzebują drugich, żeby się utrzymać.
(…) Brutalność polityczna wyrasta bezpośrednio z ludzkich przekonań (…) Poza powiązaniami z wyższymi celami nagle spostrzegamy kolejny, przerażający aspekt. Zdajemy sobie sprawę, że mamy do czynienia z zabójczą przemocą podtrzymywaną i popieraną nie tylko przez archetypowych zbrodniarzy, ale również przez zwykłych ludzi. Nie różnili się od nas ci, którzy odwracali wzrok i ci, którzy tak samo postępują dzisiaj (w Kraju Basków, na Bliskim Wschodzie, w wygodnej Europie i – cokolwiek by mówić – zupełnie bezpiecznych Stanach Zjednoczonych). Gorliwi współpracownicy nie różnili się, ani nie różnią zasadniczo od zwyczajnych, „dobrych ludzi”, wśród których żyjemy.” [5]

 

(Nie)Dobry czas na…

Początek września nie sprzyja dokonywaniu ważnych zakupów, inwestowaniu dużych pieniędzy czy rozpoczynaniu nowych projektów. Warto szukać teraz inspiracji, trzymać się konkretu, ćwiczyć samodyscyplinę i cierpliwość. Skoncentrujmy się na sprawach zwykłych, banalnych i róbmy (tylko) to, co naprawdę konieczne.

Najbliższe zaćmienie Słońce będzie szczególnym wyzwaniem dla wszystkich horoskopów z obsadą 9-15° Panny, Bliźniąt, Strzelca i Ryb. M.in. Dalaj Lama XIV Księżyc 10° Panny, Marine Le Pen Jowisz 10° Panny (+Księżyc solar 10° Panny), Gloria Estefan Słońce 10° Panny + AC 10° Strzelca, Keanu Reeves Słońce/Merkury/Uran 10° Panny, Anders Breivik 10° Panny, Zac Efron 10° Panny.

© 2016 AstroTranslatio. All rights reserved
Zdjęcie źródło: Pixabay

 

[1] Elsbeth Ebertin, „Fixed Stars and Their Interpretation”, 1928, p.54.
[2] Znaki zmienne: Bliźnięta, Panna, Strzelec i Ryby.
[3] Leon Zawadzki, „Ariadna Misterium”, Studio Astropsychologii, Białystok, 2004
[4] Jan Kefer, „Diagnostyka astrologiczna”, Mintaka, 2014
[5] Rafael del Aguila, Wiek optymistycznych zbrodniarzy, GW, 2-3.8.2008

5 komentarzy

 1. nic tylko sie pochlastać… akurat zbiega mi sie ten okres z wzmożoną aktywnością zawodową, co robić w takiej sytuacji? zupełnie odpuścić poszukiwania etatu i rozmowy kwalifikacyjne, jakiekolwiek podejmowanie decyzji z tym związane? jak długo będzie trwał ten okres?

  • Wpływ zaćmienia może obejmować nawet kilka miesięcy – szczegóły oddziaływania (jak i czy w ogóle – zależą od horoskopu urodzeniowego), a retrogradacja Merkurego zakończy się 22 września. Najlepiej nie podpisywać w tym czasie żadnych istotnych umów, a jeśli już trzeba, to liczyć się z tym, że będą wymagały poprawek itp. Poza tym – „róbmy swoje”;-)

 2. Akurat mam w 9 stopniu Panny Wenus. Wenus natalna jest w koniunkcji ze słońcem, tak więc Zaćmienie objęło Wenus i słońce. Nie zauważyłam niczego dziwnego od tego czasu… Jednak wcześniej tak, rok wcześniej przeżyłam kryzys związany z miłością który był bardzo destrukcyjny dla mnie. Czy zaćmienia mogą działać wczesniej i czy zawsze odbijają się w horoskopach jednostek?
  Pozdrawiam

  • Dzień dobry,
   zaćmienia mogą działać wcześniej, ale nie rok. W tym przypadku trudne doświadczenia i kryzysy uczuciowe wywołała zapewne kwadratura tranzytującego Saturna do Wenus i Słońca (pod koniec 2015 r.). Zaćmienia – jeśli są zaakcentowane w horoskopie – zawsze oddziałują na życie jednostki, ale niekoniecznie negatywnie. Nie muszą też być związane z jakimś spektakularnym wydarzeniem, po prostu taki człowiek po pewnym czasie stwierdza, że wiele rzeczy się zmieniło i jest inaczej niż planował. Wszystko zależy od szczegółów horoskopu urodzeniowego. Pozdrawiam, Monika

Wyślij komentarz

Translate »