Zaćmienie Księżyca 27 lipca 2018 r.

Zamieszczony przez dnia Lip 21, 2018

Pod koniec miesiąca czeka nas niezwykłe, spektakularne zjawisko astronomiczne – 27 lipca nastąpi całkowite zaćmienie Księżyca. Jest ono o tyle wyjątkowe, że potrwa aż 1 godzinę 42 minuty, tym samym będzie najdłuższym zaćmieniem w XXI wieku.

Jednocześnie dojdzie do Wielkiej opozycji Marsa! Czerwona planeta znajdzie się w pobliżu Księżyca, co – przy korzystnej pogodzie – również zobaczymy, i bardzo zbliży się do Ziemi. Na kolejną Wielką opozycję Marsa przyjdzie nam poczekać do 2035 roku.

 
 

Szansa na obserwację


Warto więc poświęcić chwilę na obserwację nocnego nieba (południowo-wschodni horyzont), ponieważ następna taka okazja nie wydarzy się szybko. Zjawisko będzie doskonale widoczne na terenie Polski, i to zaraz po wschodzie Księżyca:
Początek zaćmienia półcieniowego: 19:13 czasu polskiego
Początek zaćmienia częściowego: 20:24 czasu polskiego
Początek zaćmienia całkowitego: 21:30 czasu polskiego
Maksymalna faza zaćmienia 100%: 22:22 czasu polskiego
Koniec zaćmienia całkowitego: 23:14 czasu polskiego
Koniec zaćmienia częściowego: 00:20 czasu polskiego
Koniec zaćmienia półcieniowego: 01:31 czasu polskiego.

 

Zaćmienie Księżyca astronomicznie


Zaćmienie Księżyca ma miejsce wówczas, gdy Ziemia wejdzie pomiędzy Słońce a Księżyc w pełni, uniemożliwiając dotarcie promieni słonecznych do Srebrnego Globu. Cień Ziemi zasłania wtedy tarczę Księżyca. Co ciekawe, zaćmienie Księżyca występuje rzadziej niż zaćmienie Słońca (podczas bieżących wakacji mamy dwa zaćmienia Słońca), jednak dla danego miejsca obserwacji jest częściej widoczne niż to drugie. Wszystko dlatego, że zaćmienie Słońca jest widoczne wyłącznie w pasie węższym od 300 km dla zaćmień całkowitych, a zaćmienie Księżyca widać wszędzie tam, gdzie Księżyc przebywa nad horyzontem.

 

Zaćmienie Księżyca astrologicznie


Ogólnie zaćmienia Księżyca są bardziej intensywną formą pełni. Emocje i przeżycia psychiczne biorą wtedy górę nad wolą i rozumem, a skutki działań czy decyzji podjętych w takim okresie mają charakter długotrwały, czasami na stałe zmieniają bieg życia danej osoby.
W astrologii zaćmienia Księżyca są związane z oddziaływaniem interpersonalnym, przejawiają się w kryzysach związków oraz wszelkich relacji. Ale również oczyszczają z siłą wodospadu i przynoszą emocjonalne katharsis.

Zaćmienia Księżyca mają złą reputację, ponieważ ludzie chętnie trwają przy swoich nawykach czy przyzwyczajeniach i uparcie opierają się nowościom, reagując nerwowo na nieoczekiwane zmiany. Jeśli przeciwstawiasz się rozwojowi i nie dopuszczasz do wzrostu, to możesz odnieść wrażenie, że energia zaćmienia Księżyca wyładuje się w Twoim życiu w postaci gwałtownej erupcji. To manifestacja potrzeby oczyszczenia. Na pierwszy plan znowu wysuną się relacje z matką (Księżyc), żoną, osobami, które nas karmią i o nas dbają. To również czas silnych, gorących, niepohamowanych emocji. Dodatkowo atmosferę podgrzeją teraz Mars i Uran.
Oddziaływanie zaćmień zazwyczaj manifestuje się w ciągu kilku kolejnych miesięcy. To czy i w jaki sposób wpłyną na nasze życie, zależy od konkretnego horoskopu urodzeniowego.

 

 

Z perspektywy astrologa


Również z astrologicznego punktu widzenia nadchodzące zjawisko ma wyjątkowy charakter. Zaćmienie przypadnie w 5° Wodnika, w koniunkcji z Marsem (4° Wodnika) i kwadraturze z Uranem (3° Byka). Dodatkowo jego znaczenie podkreśli ścisła bliskość węzłów księżycowych.
Mars poruszy stopień zaćmienia już 25 lipca (przebywa w ruchu wstecznym), a potem 27 września – wtedy nastąpią ważne wyładowania. Czerwona planeta na pewno doda wojowniczości, agresywności, impulsywności, w efekcie może dojść do ostrych kłótni, a nawet rękoczynów, które spowodują zranienie kobiety.
Do głosu dojdą też gwałtowne, niespodziewane energie. Pokrzyżują one nasze plany i wprowadzą w życie element nieprzewidywalności. Spróbujmy zatem trzymać nerwy na wodzy, unikajmy sprzeczek, szybkiej jazdy i ekscentrycznych pomysłów – wszystko to może teraz mieć wyjątkowo nieprzyjemny finał (Merkury w stacji, w punkcie lustrzanym z Uranem).

 

Nieoczekiwana zmiana miejsc


Na pierwszy plan wysuną się kwestie dotyczące związków, zarówno kryzysy w już istniejących relacjach, jak i nowe fascynacje. Z tymi ostatnimi warto jednak uważać, ponieważ radykalna figura astrologiczna, w której 27 lipca będzie uczestniczyć Wenus (miłość, wartości, finanse) ma charakter pułapki. Taki układ planet (Plec Diabła) sygnalizuje coś bardzo obiecującego, jeśli jednak zaangażujemy się w to bezmyślnie, rzecz niekoniecznie wyjdzie nam na dobre, a gdy przejrzymy na oczy i zechcemy odzyskać wolność – wcale nie będzie to proste. Dodatkowo łatwo możemy też paść ofiarą własnych iluzji (Wenus opozycja Neptun). Jeśli Ego w Lwie weźmie górę, to sprawy mogą przyjąć nieprzyjemny obrót.

Na poziomie ogólnym nasilą się ruchy ekstremalne, proniepodległościowe, może dojść do powstań i buntów  – ogólnie społeczeństwa wyrażą swoje niezadowolenie z powodu postawy i zachowania władzy; istnieje spore prawdopodobieństwo ataków cybernetycznych i ogólnie problemów z nowoczesną technologią. Ponadto grożą katastrofy naturalne, zniszczenie plonów i upraw.
Nadchodzący czas przyniesie więc sporo wyzwań – nie dajmy się ponieść emocjom, nie podejmujemy pochopnych działań ani zobowiązań, logiczne myślenie nie jest teraz mocną stroną (Merkury w stacji, rozpoczyna retrogradację).

To dobra pora na przepracowanie i uwolnienie się od starych wzorców emocjonalnych (Płd. Węzeł w koniunkcji z Księżycem), na bezinteresowną, przyjacielską pomoc, aktywne zaangażowanie w realizację wspólnych, grupowych inicjatyw i działania na rzecz poprawy świata (Wodnik). Bądźmy niezależni, przyjacielscy, otwarci na inspirację, wizje i oryginalne pomysły!

Wpływ zaćmienia Księżyca szczególnie odczują urodzeni 26-28 lipca oraz wszystkie osoby, które w swoich horoskopach mają obsadę 4-6 stopnia Byka, Lwa, Skorpiona oraz Wodnika.

 

© 2018 AstroTranslatio. All rights reserved
Zdjęcia źródło: Pixabay

 

Wyślij komentarz

Translate »