Zaćmienie Księżyca 23.3.2016 r.

Zamieszczony przez dnia Mar 19, 2016

W środę, 23 marca o godzinie 12:47 nastąpi częściowe, półcieniowe zaćmienie Księżyca (4° Wagi). Zjawisko nie będzie widoczne w Polsce, zobaczą je mieszkańcy Alaski, Hawajów, północno-zachodniego brzegu Ameryki Północnej, wschodniej i środkowej Australii, Nowej Zelandii i wschodniego brzegu Azji. Zaktywizuje ono obszar, który został uruchomiony przez zaćmienie Księżyca 28 września 2015 roku (wtedy odwrotnie, Słońce było w 5° Wagi, a Księżyc w 5° Barana).

Słońce utworzy teraz koniunkcję z Merkurym, co nie sprzyja racjonalnym, przemyślanym decyzjom, łatwo będzie o „zwarcie na synapsach”. Możemy mocno identyfikować się z wytworami swoich myśli, mieć klapki na oczach i problem z uświadomieniem sobie własnych procesów myślowych oraz nabraniem dystansu do własnych wyobrażeń. Nasza skłonność do dogmatyzmu, nieuzasadnionego uporu i dziwactw może wywołać u innych gwałtowne, trudne do przewidzenia reakcje emocjonalne o daleko idących konsekwencjach.

 

Aspidiske

Zaćmienie przypada w stopniu gwiazdy stałej Aspidiske (Carinaeι Car), która ma naturę Saturna i Jowisza. Nie jest z nią związany żaden odrębny mit, ponieważ w dawnych czasach była postrzegana jako część Argo Navis. Argo daje powodzenie w handlu i podróżach, siłę umysłu i ducha, ale również grozi zatonięciem (zwłaszcza jeśli jest tam posadowiony Saturn lub Księżyc i pierwszy atakuje drugiego) [1].

 

Jowisz kwadratura Saturn

Co ciekawe, dokładnie w dniu zaćmienia uściśli się druga w tej serii kwadratura Jowisza z Saturnem, kolejno w 17° Panny i 17° Strzelca. Saturn praktycznie będzie już w stacji (do ruchu wstecznego przejdzie w niedzielę, 27 marca). Dlatego w tych dniach szczególnie mocno możemy odczuwać wszelkie uciążliwości i ograniczenia, mieć wrażenie, że ktoś rzuca nam kłody pod nogi albo torpeduje nasz rozwój. Powrócą też sprawy aktualne na przełomie maja i czerwca 2000 r. (28.5.2000 r. Jowisz utworzył koniunkcję z Saturnem w 23° Byka).
Koniunkcja Wenus (władczyni zaćmienia) z Neptunem mocno zaakcentuje potrzebę idealnej miłości i pragnienie więzi, ale półkrzyż z Jowiszem i Saturnem, który uściśli się w piątek, wystawi na próbę wszelkie związki, sojusze i formy współpracy międzynarodowej. Zarówno w życiu osobistym, jak i na płaszczyźnie globalnej wyraźnie zobaczymy, że nie ma już powrotu do tego, co było, że czas pożegnać starą hierarchę wartości, stare wyobrażenia czy dotychczas obowiązujące pewniki.

 

3-4 stopień znaków kardynalnych

Michael Roscher w swojej książce „Kritische Grade im Horoskop” opisuje 3-4 stopień znaków kardynalnych (Barana, Raka, Wagi, Koziorożca) w następujący sposób:
„Duchowe otumanienie, zaburzenia percepcji. Skrajnie uwrażliwione postrzeganie rzeczywistości. Umiejętność przewidywania zdarzeń i procesów, intuicja, hazardzista i spekulant, silne myślenie życzeniowe. Wrażenie bycia niepraktycznym. Romantyk. Nastroje i poglądy bywają niezrozumiałe dla najbliższego otoczenia. Aktywność w sferze artystycznej, zwłaszcza zajmowanie się malarstwem. Wrażliwy układ nerwowy i limfatyczny. Skłonność do zaburzeń hormonalnych, szczególnie zbyt wysokiego lub niskiego poziomu estrogenów.”

Zaćmienie a nasze życie

To jak (i czy w ogóle) zaćmienie zamanifestuje się w naszym życiu, zależy od konfiguracji horoskopu urodzeniowego. Na pewno jego wpływu doświadczą właściciele horoskopów z obsadą 4° Barana, Raka, Wagi i Koziorożca, szczególnie jeśli są tam posadowione Światła lub planety osobiste, oraz 17° Bliźniąt, Panny, Strzelca i Ryb.
Uważa się, że efekty zaćmienia Księżyca trwają około trzech miesięcy, ale moim zdaniem mogą ujawnić się także później (vide: przypadek Lecha Wałęsy). Każde zaćmienie Księżyca to dość dziwny, mroczny czas, zwłaszcza pod względem emocjonalnym, ale ostatecznie przynoszący oczyszczenie, uzdrowienie i odrodzenie. Zła sława zaćmień wynika stąd, że ludzie mają swoje nawyki i nie lubią niespodziewanych zmian, które towarzyszą tym zjawiskom, bo wtedy w najmniej oczekiwanym momencie wychodzą na jaw fakty, które chciałoby się ukryć.
Jeśli ktoś za wszelką cenę opierał się zmianie i rozwojowi, to zostaną one wymuszone. Wyzwolona w tym czasie lub później, w trakcie tranzytowych „wyładowań”, gwałtowna, wulkaniczna energia przyniesie potrzebne oczyszczenie. 

Nadchodzącemu zaćmieniu Księżyca również będą towarzyszyć silne napięcia, a ujawnienie faktów, które nastąpi w sposób dziwny i na pozór przypadkowy, wywoła ogromne emocje. Na pierwszy plan wysuną się problemy w związkach, sprawach dotyczących umów i wartości. Na poziomie globalnym mogą wystąpić tragedie, katastrofy, akty szaleństwa i rozruchy.
To niełatwy czas, przede wszystkim warto powstrzymać się z pochopnymi działaniami i decyzjami podejmowanymi pod wpływem silnych emocji.

 

Zdjęcie: http://photo.net/
[1] Vivian E. Robson, The Fixed Stars and Constellations in astrology, Ascella Publications, 1923.
© 2016 AstroTranslatio. All rights reserved

Wyślij komentarz

Translate »