Robert Downey Jr. – Człowiek z Żelaza

Zamieszczony przez dnia Maj 13, 2015 | 0 komentarzy

Robert Downey Jr. – Człowiek z Żelaza

Film „The Avengers: Czas Ultrona” już w kinach! Tony Stark razem z grupą swoich niesamowitych przyjaciół znowu ratuje naszą piękną planetę.

Biografia Downey’a Jr. pod wieloma względami przypomina życiorys jego ekranowej postaci (która za kilka dni będzie świętować swoje 45 urodziny) – łączy ich niechlubny rozdział pod tytułem „Pijaństwo, burdy i (s)ekscesy, czyli droga do zatracenia”. Aktor nie raz musiał stawić czoła własnym demonom i – choć w mniejszej skali niż Stark – stoczył iście heroiczną walkę (Mars/Uran/Pluton w II domu w Pannie tworzą opozycję do Saturna w VIII w Rybach oraz kwadraturę do osi węzłów księżycowych).

W zawodzie bardzo szybko odniósł sukces, po czym błyskawicznie spadł na samo dno. Ponoć pierwsze narkotyki dostał od ojca, undergroundowego filmowca, który sam był uzależniony (Neptun w Skorpionie w IV domu). W 1996 roku Junior został zatrzymany przez policję za jazdę nago swoim porsche, posiadanie heroiny, kokainy oraz rewolweru .357 magnum, na który nie miał zezwolenia. Wkrótce potem włamał się do sąsiadów i odurzony zasnął w ich domu. Skierowany przez sąd na przymusowy odwyk, uciekł z zakładu.

Pierwszy wyrok – w zawieszeniu – usłyszał w 1997 roku. W grudniu, dwa lata później znowu znalazł się na sali sądowej. Sędziemu tłumaczył, że nie potrafi poradzić sobie z nałogiem, bo dzięki narkotykom czuje się tak, jakby trzymał w ustach naładowany pistolet z palcem na spuście i delektował się smakiem metalu.

Został skazany na trzy lata, z czego odsiedział rok. To była twarda lekcja życia – pobity przez współwięźniów dwa razy ocknął się w kałuży własnej krwi. Potem w jednym z wywiadów wyznał, że nigdy nie opowie o piekle, przez jakie przeszedł za kratkami…
Od nałogu uwolnił się dzięki drugiej żonie, samozaparciu (m.in. zaczął praktykować chińską sztukę walki) oraz pomocy przyjaciół. Wrócił na szczyt, obecnie jest jednym z najlepiej opłacanych i najbardziej popularnych aktorów.

 

solariusz 1996
solariusz 1999
solariusz 2015

 

Z astrologicznego punktu widzenia:

•          klasycznymi sygnifikacjami pijaństwa są Mars w Rybach uszkodzony przez Neptuna i ogólnie skaleczony znak Ryb, w tym m.in. nieharmonijnie aspektowany Saturn w drugim dekanacie Ryb (J. Kefer Diagnostyka astrologiczna, str. 12);

•          4 kwietnia 1996 roku, czyli w dniu 31 urodzin RDJ miało miejsce zaćmienie Księżyca (grafika nr 1), zatem cały horoskop solarny był pod wpływem tego zjawiska – to wtedy zaczęła się „jazda bez trzymanki”, po latach ostatecznie zdiagnozowana jako choroba afektywna dwubiegunowa (Saturn władający domem VI w VIII w Rybach).
Dla przypomnienia: pełnia intensyfikuje przeżycia, wzmaga wewnętrzne rozdarcie i napięcia, jeśli dodatkowo towarzyszy jej zaćmienie, to pojawiają się działania pod wpływem silnych, irracjonalnych emocji, problemy z kobietami, wypadki, zdarzenia losowe o długofalowym, często dramatycznym charakterze i nieodwracalnych skutkach.
Węzły księżycowe tranzytowały wtedy przez Słońce i Wenus, a Uran przechodził przez dom VI (zdrowie, praca, przystosowanie do panujących okoliczności), tworząc kwadraturę z MC. Ten ostatni aspekt sygnalizuje potrzebę zweryfikowania kursu, często towarzyszy mu bunt przeciwko narzuconym schematom rozwoju kariery i wzorcom zachowań, które mogą utrudniać osiągnięcie upragnionej pozycji społecznej; pod jego wpływem człowiek nierzadko działa w sposób nieprzemyślany, spontaniczny, a nawet ekscentryczny, zwłaszcza jeśli wcześniej był konformistą i raczej spełniał oczekiwania innych – w efekcie następuje gwałtowny zwrot, załamanie kariery i pozycji społecznej;

•          w 1999 roku (grafika nr 2), kiedy Robert Downey Jr. został skazany na karę pozbawienia wolności, solarny Saturn znalazł się na MC radix – ten aspekt podsumowuje dokonania człowieka i wystawia rachunek za to, co do tej pory zostało zrobione; tranzytujący Pluton doszedł do kwadratury ze swoją pozycją radix, Marsem i Uranem w Pannie oraz Saturnem w Rybach – taki układ m.in. zmusza do walki, stawia w roli ofiary, wzbudza poczucie bezsilności wobec potężnych sił i ograniczeń, a ponieważ planeta osiągnęła wierzchołek domu V, to zapowiada  konieczność przetransformowania własnych planów; dodatkowo Uran na descendencie postawił pod znakiem zapytania dalsze istnienie małżeństwa, które znalazło się w punkcie krytycznym;

•          w dniu 50 urodzin aktora, czyli 4 kwietnia 2015 roku (grafika nr 3), znowu nastąpiło zaćmienie Księżyca, czyli będzie ono oddziaływało przez cały solariusz (12 kolejnych miesięcy), tym razem wzmocnione aspektami tranzytującego Saturna oraz Jowisza do satelicjum w Pannie i Saturna w VIII domu radix (Neptun, władca VIII domu, uściśli koniunkcję z Saturnem w tymże domu przebywającym w maju 2016 r.), a także Plutona do Słońca, Wenus i Merkurego w Baranie – akcent powoli przesunie się na kwestie poważne.

Za parę dni nów w Byku (18 maja) utworzy koniunkcję z Jowiszem w X domu horoskopu Downey’a Jr., tak więc o aktorze znowu może być głośno, nie tylko z powodu filmu czy ekscesów związanych ze sposobem życia (tranzytujący Jowisz kon AC), ale również potomstwa (obecnie gwiazdor ma dwójkę małych dzieci, Extona Eliasa i Avri, która przyszła na świat kilka miesięcy temu; syn Indio, z poprzedniego małżeństwa, najwyraźniej odziedziczył po przodkach gen uzależnienia i w ubiegłym roku stanął już przed sądem za posiadanie narkotyków).

Podobny układ – Uran/Pluton w Pannie w opozycji do Saturna w Rybach – występuje w horoskopach osób urodzonych w połowie lat 60., zależnie od dnia urodzenia był on zasilany lub bulwersowany przez rozmaite sygnifikatory (np. w kwietniu 1965 r. przez Marsa).
Mówi to o uwikłaniu w procesy społeczne, ruchy o szerokim zasięgu czy wpływie na ogół, np. w odpowiedzi na liczne wnioski aktora i listy do senatorów oraz gubernatorów ustanowiono w USA nowe prawo, które nie pozwala wysyłać do więzienia, a w ramach resocjalizacji na przymusowy odwyk o zaostrzonym rygorze narkomanów, ludzi uzależnionych od leków lub alkoholu.
Poza tym osoby z takim aspektem w horoskopie często muszą stawić czoła jakieś potężnej sile (systemowi, sądom, policji, koncernom), wchodzą w rolę buntowników i rewolucjonistów, kata lub ofiary (konfrontacja z przemocą), mają też inne podejście do kwestii zdrowia i pracy – albo cechuje je głęboka świadomość ekologiczna (walka o przetrwanie planety), promują zdrową żywność, recykling i medycynę alternatywną, albo uprawiają totalną destrukcję. Wszystkie sygnifikatory posadowione w pierwszym i drugim dekanacie Bliźniąt, Panny, Strzelca oraz Ryb, w tym wspomniana opozycja obecna horoskopach urodzonych między 1964 a 1966 rokiem, będą niebawem aspektowane przez Jowisza w Pannie, Saturna w Strzelcu i Neptuna w Rybach, dodatkowo w horoskopach urodzonych w 1965 roku Chiron zamyka swój cykl (ok. 50 lat), przynosząc kryzys. To, jakie doświadczenia i procesy uruchomią poszczególne aspekty, zależy od szczegółów zawartych w horoskopie urodzeniowym.
Wskazówki pomocne w odczytaniu horoskopu oraz sporządzeniu prognozy w książce Jana Kefera „Diagnostyka astrologiczna”

 

 

źródło zdjęcia: http://vi.sualize.us/
źródło horoskopu: astro-databank, godz. oznaczona jako A (podana przez samego aktora)
© 2015 AstroTranslatio. All rights reserved

Wyślij komentarz

Translate »