Pluton opozycja Słońce. Śmiertelni nieśmiertelni

Zamieszczony przez dnia Cze 28, 2011

Dzisiejszy dzień przebiega pod znakiem opozycji Słońce – Pluton w 6°11 Raka/Koziorożca. Pierwszą informacją, którą przeczytałam wczesnym rankiem, była wiadomość o śmierci Macieja Zembatego, poety, satyryka, scenarzysty, reżysera radiowego, muzyka, barda, tłumacza Leonarda Cohena. I teraz powędrował z nią, z Zuzanną swą, na oślep…

Aspekty Plutona i Słońca wymuszają skoncentrowanie uwagi na podświadomych impulsach, na ciemnej stronie naszego Ja, często poprzez konfrontację ze śmiercią albo tematami tabu. Przykładem działania takiego aspektu w horoskopie natywnym są przeżycia, które Ken Wilber opisał w książce Śmiertelni nieśmiertelni (Jacek Santorski & Co Wydawnictwo). Po kilku miesiącach opieki nad śmiertelnie chorą żoną zanotował:

„Fakt, że moje problemy bledną w porównaniu z rakiem nie oznacza, że ich nie mam. Przeciwnie, zaczynają się rozrastać, bo teraz mam dwa problemy: problem pierwotny plus niemożność jego wypowiedzenia i znalezienia rozwiązania. Próbujesz je stłamsić, ale im mocniej naciskasz, tym stają się silniejsze. Jeśli jesteś introwertykiem, zaczyna ci być duszno, narasta niepokój, zbyt głośno się śmiejesz, za dużo pijesz. Jeśli jesteś ekstrawertykiem, wybuchasz w najmniej odpowiednich momentach, ciskasz gromy gniewu, wybiegasz z pokoju jak burza, rzucasz przedmiotami i też za dużo pijesz… Jeśli jesteś introwertykiem niekiedy chcesz umrzeć, jeśli jesteś ekstrawertykiem czasami chcesz, żeby umarła bliska ci, ukochana osoba, która się opiekujesz; jeżeli jesteś introwertykiem, są takie chwile, kiedy chcesz się zabić, jeśli jesteś ekstrawertykiem, są momenty, kiedy masz ochotę zabić…
W każdym przypadku śmierć wisi w powietrzu; gniew, żal i gorycz nieuchronnie skradają się wraz ze strasznym poczuciem winy, ich źródłem są te mroczne uczucia.
Zważywszy okoliczności, uczucia te są oczywiście całkowicie naturalne i normalne. (…) Najlepszym sposobem na poradzenie sobie z nimi jest rozmowa. [Grupa terapeutyczna]

(…) Mędrcy mówią, że jeśli utrzymujesz świadomość, niczego nie wybierając, jeżeli jest to czyste bycie świadkiem, wówczas śmierć staje się jedynie chwilą, jak każda inna, czymś bardzo zwyczajnym i bezpośrednim. Nie cofasz się przed śmiercią, ani kurczowo nie trzymasz życia, gdyż zasadniczo są one zwykłymi doświadczeniami, które przemijają.
(…) Rak Trei ciągle mi przypomina, że śmierć jest wielkim oczyszczeniem, ale nie trzeba czekać własnej śmierci fizycznej, by całkowicie porzucić kurczowe trzymanie się konkretnej chwili.
(…) wiem, że podczas tych kilku ostatnich chwil samej jej śmierci i następnej nocy, kiedy światłość Trei wstrząsnęła moją duszą i na zawsze przyćmiła śmiertelny świat, że wtedy wszystko stało się dla mnie doskonale jasne. Dzięki Trei w mojej duszy nie pozostało ani jedno kłamstwo.” (tłum. Aldona Biała)

Ken poznał Treyę 3 sierpnia 1983 roku. Dwa tygodnie później postanowili się pobrać. Datę ślubu wyznaczono na 26 listopada, przeprowadzone w tym czasie badania wykazały, że Treya ma guzka piersi.
W horoskopie Wilbera kolejno Saturn i Pluton utworzyły koniunkcję z Ogonem Smoka, a potem weszły do znaku Skorpiona.
Podróż poślubna na Hawaje została odłożona, następne lata upłynęły im na walce z chorobą. Przejmujący opis tych zmagań został zawarty we wspomnianej już książce Śmiertelni nieśmiertelni (towarzyszyła im tranzytowa kwadratura Plutona do Słońca radix). Treya zmarła w styczniu 1989 roku. Pluton uściślił wtedy kwadraturę do natalnej opozycji Merkury – Pluton w horoskopie Wilbera.

Tranzytom Plutona zawsze towarzyszą intensywne, niekiedy traumatyczne przeżycia, są one tym silniejsze, im bardziej uparcie bronimy własnego status quo. Ich wpływ zmusza do zejścia w głąb duszy, konfrontacji z tą cząstką Ja, która do tej pory była ukryta przed światem. Wszystko jest wtedy wyolbrzymione, bardziej poddane losowi i niezależne od nas (rodzi się poczucie bezsilności). Temu tranzytowi zawdzięczamy jednak oczyszczenie, regenerację i transformację.

Pluton będzie w najbliższym czasie poruszał obszar 6-4° znaków kardynalnych (17 września przejdzie do ruchu prostego, 4°53 Koziorożca), tworząc:

  • opozycję do Słońca w horoskopach osób urodzonych pomiędzy 26.6. a 28.6. (Rak);
  • kwadraturę ze Słońcem urodzonych pomiędzy 28. a 30.9. (Waga) oraz 24. a 26.3. (Baran);
  • koniunkcję ze Słońcem urodzonych pomiędzy 26. a 28.12. (Koziorożec).

 

© 2011 AstroTranslatio. All rights reserved.

Wyślij komentarz

Translate »