Piramida finansowa i zaćmienia

Zamieszczony przez dnia Cze 8, 2017

Był jedną z najbardziej złoczynnych gwiazd, a może raczej czarną dziurą światowej finansjery. Obecnie odbywa karę 150 lat pozbawienia wolności, jednak niewykluczone, że wkrótce znowu pojawi się na pierwszych stronach gazet. W horoskopie Bernarda Madoffa – bo o nim mowa – wschodzi 29° Lwa, w którym przypadnie najbliższe zaćmienie Słońca (21.8.2017 r.).
W tym samym obszarze ascendent mają również m.in.: Lech Wałęsa i Donald Trump.

***

Bernard Madoff, amerykański finansista żydowskiego pochodzenia, urodził się 29 kwietnia 1938 roku w Nowym Yorku. Był założycielem i przewodniczącym NASDAQ, a także właścicielem funduszu hedgingowego Bernard L. Madoff Investment Securities, który powołał do życia wspólnie z żoną w 1960 roku. Firma uchodziła za jednego z potentatów rynku finansowego na Wall Street.
11 grudnia 2008 finansista został aresztowany przez FBI i oskarżony o stworzenie rekordowo rozbudowanej piramidy finansowej. Jej ofiarą padły banki światowe, profesjonalne instytucje finansowe oraz prawie 4 tys. zwykłych ludzi. Madoff spłacał zobowiązania wobec inwestorów kapitałem pozyskanym od kolejnych, których zachęcił do inwestycji. Szwindel trwał do momentu, gdy wybuchł kryzys i piramida biznesmena legła w gruzach. Łączne straty oszukanych są różnie szacowane, ale mogły wynieść nawet 65 miliardów dolarów.

29 czerwca 2009 sędzia Denny China skazał Madoffa na 150 lat pozbawienia wolności. W uzasadnieniu werdyktu stwierdził, że skala oszustwa jest „oszałamiająca”, zważywszy na to, że trwało ono przez ponad 20 lat. Taki rodzaj manipulacji to nie zwykłe przestępstwo popełnione na papierze, jego ofiary musiały zapłacić ogromną cenę – wiele utraciło dorobek całego życia, a nawet popełniło samobójstwo.
Przewidywana data zwolnienia Madoffa przypada 14 listopada 2139 roku. Była to maksymalna możliwa kara. Taki wyrok oznacza dożywocie, ponieważ według federalnych przepisów prawa, skazany musi odbyć przynajmniej 85% kary i dobrze się sprawować, aby wnosić o przedterminowe zwolnienie.
Na sali sądowej Madoff okazywał skruchę. Mówił, że popełnił „straszliwy błąd” oraz przepraszał swoje ofiary. W szczerość jego słów można jednak wątpić, bo po przybyciu do więzienia oznajmił głośno i ostentacyjnie: „Pieprzyć moje ofiary. Woziłem się z nimi przez 20 lat, a teraz odsiaduję 150”. [1]

To jedna strona medalu, druga jest taka, że [prawdopodobnie] ani synowie, którzy z nim pracowali, ani brat, ani żaden inny krewny nie wiedzieli o oszustwach. Życie dopisało tej historii bolesne zakończenie: ceną za kanciarstwo i defraudację był rozpad rodziny i śmierć obydwu synów.
Mark Madoff popełnił samobójstwo 11 grudnia 2010 roku, w rocznicę aresztowania ojca. Cztery lata później, 3 września 2014 roku, Andrew zmarł na raka. Obu śmierciom towarzyszyło zaćmienie Słońca.

 

Z perspektywy astrologicznej


Na początek horoskop urodzeniowy Bernarda Madoffa:
• nów (HEKATE) w znaku Byka w koniunkcji z Uranem w domu 9
• Wenus – będąca władczynią tego satelicjum – w zenicie, w 30° Byka w koniunkcji z Ogonem Smoka i gwiazdą Alcyone/Plejady [„od przybytku głowa boli”]
• Merkury [władca 2d i 11d] w Baranie w kwadraturze z Plutonem w Raku + Mars w Bliźniętach daje dużo słów, rozmów, kontaktów, charyzmatyczne oddziaływanie na masy, umiejętność agresywnego narzucania swojego punktu widzenia, swoich przekonań, talent do uwodzenia ludzi, ostatecznie prowadzi jednak do rozpadu rodziny i większej, stworzonej struktury [Pluton Rak 11d]
• Regulus na AC – pragnienie bycia wywyższonym, potrzeba splendoru, królewskich hołdów, szlachetność [chętnie wspierał organizacja filantropijne], duma, odwaga, poczucie władzy i mocy, nadmierne ambicje grożą jednak upadkiem [ascendent w kwadraturze z Wenus/Ogonem/MC i w opozycji do Jowisza/DC w Wodniku; Jowisz jest władcą domu 5, czyli dzieci stają się jawnymi wrogami]
• postnatalne zaćmienie Księżyca 14.5.1938 – Słońce w koniunkcji z MC radix, a Księżyc z IC radix: dychotomia i rozziew między sprawami domu, rodziny, korzeni a karierą, statusem i awansem społecznym

Znak Byka, ogólnie rzecz biorąc, sygnifikuje pieniądze, środki, zasoby, wartości, posiadanie, rozkosze zmysłowe i przyjemności życiowe – to inwestowanie i gromadzenie. Usytuowany w domu 9 oznacza, że właśnie one będą dla właściciela horoskopu najwyższym dobrem i wyznaczą zasady, o które oprze on swoje działanie. Madoff cieszył się opinią solidnego przedsiębiorcy i filantropa. Nów wskazuje jednak na element ślepoty życiowej, wpadanie w pułapki, niespełnione nadzieje. Wg. Wrońskiego: ludzie urodzeni w Hekate mają jakieś odchylenia psychiczne, zwyczaje wychodzące poza ogólnie przyjęte normy. [2] Zawsze występuje tu jakaś tragedia.

Uran wprowadza do układu element nieobliczalności, ekscentryczności, oryginalnych, bulwersujących rozwiązań – w efekcie działanie nabiera wyjątkowego charakteru, staje się „jedyne na świecie”. Madoff był apodyktyczny, narcystyczny, bezwzględny, a zarazem niezwykle przekonujący, zaś jego piramida prawdopodobnie stanowiła największe oszustwo w historii.

Wenus – regentka Byka – znajduje się w koniunkcji z Alcyone, a Mars – władca 9d i IC – w koniunkcji z Hyadami. Pierwsza zagraża wypadkami, ciosem w głowę, twarz [w więzieniu Madoff podczas bójki ze współwięźniem doznał min. poważnych złamań kości twarzy] i najpoważniej ze wszystkich gwiazd grozi ślepotą; 29° Byka to stopień umiłowania luksusu, komfortu i rozpusty.
Druga – znamionuje ludzi szorstkich, mężnych i agresywnych, oznacza łzy, gwałtowne wydarzenia, okrucieństwo, ślepotę, przeciwności losu i zmienne szczęście.

 

Bernard Madoff

 

Przesilenie – Rozpad struktury – Ujawnienie prawdy


Kluczową rolę w upadku Bernarda Madoffa odegrał kryzys subprime i gwałtowny spadek cen aktywów, które wydrenowały rynek z gotówki. Ostatecznie kres sprawie położyli synowie Madoffa, którzy 10 grudnia 2008 roku poinformowali FBI o sytuacji w firmie oraz o nadużyciach ojca.

Astrologicznie:
• dyrekcyjny Jowisz [władca 5d] doszedł do Słońca radix [UWAGA: wiele osób często wyczekuje aspektów benefika w nadziei, że przyniosą upragnione szczęście – to przykład, że jego „dobroczynny” wpływ nie zawsze jest zgodny z powszechnym wyobrażeniem]
• dyrekcyjna Głowa w kwadraturze do Słońca radix daje kryzysy, trudności i zwrot sytuacji
• solariusz 2008:
– zaćmienie Słońca 1.8.2008 10° Lwa w koniunkcji z AC solarnym 12° Lwa, Neptun w kwadraturze z MC, Mars w koniunkcji z Neptunem 1d radix
– solarny Pluton wchodzi do 5d, koniunkcja Lilith
– solarny Uran wchodzi do 8d
• 10.12.2008:
– tranzytujący Uran opozycja Neptun + tranzytujące Słońce/Mars kwadratura Neptun 1d Panna
– tranzytujący Saturn wchodzi do 2d [przejście Saturna przez dom finansów zmusza do ustalenia, jaką ilością środków finansowych faktycznie dysponujemy, do ograniczeń i dyscypliny w zakresie wydawania własnych zasobów oraz ich konsolidacji]
– Lilith/Merkury na wierzchołku 5d

 

synowie zgłaszają nadużycia ojca (dyrekcje)
solariusz 2008

 

Warto zwrócić uwagę na fakt, że zarówno w solariuszu na rok 2010 (Mark powiesił się, nie mogąc wytrzymać presji), jak i na rok 2014 (śmierć Andrew) 1d solarny przypadał na 5d radix, który symbolizuje dzieci.
Pierwszy przypadek poprzedzało zaćmienie Słońca na Plutonie [= całkowity rozpad dotychczasowych ram życia], w drugim nastąpiło zaćmienie solarne w domu 5 [= dzieci].

Solariusz 2010 rok:
– 1d = 5d radix
– Pluton 1d koniunkcja Lilith 5d radix
– Neptun/Chiron koniunkcja Jowisz [władca 5d; dosłownie i w przenośni dziecko „znika” z życia właściciela horoskopu]
– Wenus 5d koniunkcja Mars/Hyady radix
– pełnia w Skorpionie
– Mars 8d = 12d radix [derywacyjnie 8d dla 5d, czyli dom „śmierci” dla tematu „dzieci”] itd.

Solariusz 2014 rok:
– 1d = 5d radix
– Słońce/Księżyc [zaćmienie] + Merkury 5d
– Palec Diabła: Uran kwadratura Pluton (półtorakwadrat AC radix)
– półkrzyż w znakach kardynalnych (kolor żółty) atakuje Saturna w domu 8, współwładcę domu 5 (!)
– Saturn koniunkcja IC radix

 

śmierć syna Marka
śmierć syna Andrew

 

Ceną za zdobycie pozycji społecznej i bogactwa okazało się życie synów. Finansista był gotów posłać własne dzieci do więzienia za przestępstwo, którego nie popełniły. W wywiadzie udzielonym dziennikarce „New York Time’s” nie chciał przyznać, że naraził bliskich na niebezpieczeństwo nie tylko w dniu aresztowania, ale fundując im lata życia w kłamstwie.
Polecam filmową biografię Madoffa, w której w postać tytułowego „Arcyoszusta” wcielił się Robert de Niro. W ostatniej scenie tego obrazu Bernie – oburzony porównaniem do Teda Bundy’ego – pyta: „Czy uważa mnie pani za socjopatę..?” Jak sądzicie?

 

solariusz 2017
zaćmienie Słońca 21.8.2017

 

[1] Źródło: Internet, głównie – Wikipedia
[2] Wroński Siergiej A., Astrologia klasyczna t.4, ARS-SCIPTI-2 Białystok 2007, str 55

© 2017 AstroTranslatio. All rights reserved

5 komentarzy

 1. Świetne opracowanie, dzięki! Oglądałam film w zeszły weekend i zastanawiałam się nad horoskopem bohatera.

  • Dziękuję 🙂 Film zainspirował mnie do tego wpisu. Warto zobaczyć „Arcyoszusta”, choćby dla Roberta de Niro. Oczywiście mój tekst nie wyczerpuje tematu.
   Pozdrawiam, Monika

 2. witam, czy zacmienie slonca na regulusie, na ascendencie sprawi, ze u tych osob pojawia sie jakies spektakularne sukcesy? czy mimo takiej gwiazdy zacmienie moze przyniesc jakis kryzys?

  • Dzień dobry, w pierwszym rzędzie istnieje zagrożenie zdrowotne albo groźba uszkodzenia ciała (ascendent). Owszem, to może być związane z sukcesem, ale koniec koniec będzie prowadzić do kryzysu.
   W tym przypadku sytuacja może być na tyle podbramkowa, że 3 września Mars poruszy 29 stopnień Lwa, tworząc koniunkcję z Merkurym. Charakter zdarzeń i wyładowania – oczywiście – zależy od całości horoskopu.
   Pozdrawiam, Monika

Wyślij komentarz

Translate »