Outsider Colin Wilson

Zamieszczony przez dnia Gru 8, 2013

Od czasu, gdy lord Byron pewnego poranka obudził się i stwierdził, że jest sławny, żaden z angielskich pisarzy nie spotkał się z takim spontanicznym i entuzjastycznym przyjęciem” – napisał po wydaniu Outsidera jeden z krytyków. Książka przyniosła Colinowi Wilsonowi niesłychany rozgłos i w ciągu osiemnastu miesięcy od chwili publikacji została przetłumaczona na czternaście języków. Cóż, w 1957 roku recenzenci wzięli odwet za wcześniejsze peany, poddając kolejne dzieło tego autora, Religion and the Rebel, miażdżącej krytyce. Wilson coraz bardziej zanurzał się jednak w świecie metafizyki, kabały i okultyzmu. W efekcie powstało The Occult: A History, dzieło zawierające wykładnię nauk Aleistera Crowley’a, Georgija Gurdżijewa, Heleny Błavatskiej, Franza Mesmera, Rasputina, Paracelsusa i in.

„Magia […] jest nauką przyszłości. Uważam, że ludzki duch dotarł do takiego punktu ewolucji, w którym zamierza rozwinąć nowe moce – moce onegdaj uważane za magiczne. De facto zawsze dysponował on większymi siłami, niż potrafiliśmy dostrzec: siłą telepatii, przewidywania niebezpieczeństw, dokonywania cudów (uzdrawiania); były one częścią naszego instynktu, spuścizny po zwierzęcej naturze. Dodatkowo, na przestrzeni ostatniego tysiąclecia gatunek ludzki pilnie starał się wykształcić inny rodzaj sił, a mianowicie siły intelektu. Ich efektem jest zachodnia cywilizacja. Siły nieświadome jednak nie zanikły, lecz niejako „zeszły do podziemia“. Teraz koło zamknęło się, rozwój intelektu osiągnął  granice, których człowiek nie przekroczy, dopóki nie odzyska dostępu do utraconych mocy. Każdy, kto choć w niewielkim stopniu zna się na prądach nowszej filozofii, będzie wiedział, o czym mówię: intelekt stał się ciasny, sztywny i logiczny; próbuje on zastąpić intuicję obsesją szczegółu. Odciął się od swojego źródła.“ Colin Wilson, Das Okkulte, s. 45.

W czerwcu 2012 Colin Wilson przeszedł wylew, po którym nie odzyskał już pełni sił, cierpiał na zaburzenia mowy i poruszania się. Ironia losu w przypadku wybitnego mówcy i erudyty, który czarował słuchaczy swoimi opowieściami… [Merkury w koniunkcji z ascendentem w Bliźniętach; żeby zobaczyć grafikę, proszę kliknąć radix].

 

Pisarz zmarł w szpitalu, 5 grudnia, około 22.45. Miał 82 lata.

 

© 2011 AstroTranslatio. All rights reserved.

Wyślij komentarz

Translate »