Oberon Zell-Ravenheart i Morning Glory

Zamieszczony przez dnia Gru 5, 2014

Wbrew pierwszemu wrażeniu ten tekst nie będzie zapowiedzią filmu „Hobbit: Bitwa Pięciu Armii”, a zamieszczone obok zdjęcie nie przedstawia Gandalfa Szarego.
Oberon Zell-Ravenheart jest – jak sam siebie określa – nowoczesnym człowiekiem renesansu, zajmuje się psychologią transpersonalną, metafizyką, teologią, szamanizmem, rzeźbiarstwem, projektowaniem biżuterii, nauczaniem, ekologią, prowadzi wykłady, pisze książki, redaguje i wydaje najstarsze czasopismo poświęcone tematyce neopogańskiej, zatytułowane „Green Egg”.

Zainspirowany powieścią Roberta A. Heinleina „Obcy w obcym kraju”, 7 kwietnia 1962 roku powołał do istnienia Kościół Wszystkich Światów i od tamtej pory nieprzerwanie stoi na jego czele, pełniąc rolę Kapłana Bogini-Matki. Przy okazji warto zauważyć, że w krajach anglojęzycznych ruchy neopogańskie mają ponad milion zwolenników i ta liczba nieustająco rośnie. Sam Zell-Ravenheart odegrał istotną rolę w konsolidacji rozmaitych odłamów neopogaństwa, wniósł też istotny wkład w rozwój ekologii głębokiej.
W 2004 roku, w Lughnasadh (1 sierpnia), po miesiącach przygotowań, swoje podwoje otworzyła Grey School of Wizardry (Szara Szkoła Czarostwa), wpisana na listę oficjalnych placówek oświatowych stanu Kalifornia. Pomysłodawcą, założycielem i dyrektorem szkoły jest właśnie Zell-Ravenheart. Nauka odbywa się online i trwa siedem lat, a uczniowie – w każdym wieku i ze wszystkich zakątków świata – zdobywają głównie wiedzę z zakresu magii ceremonialnej, wróżbiarstwa, alchemii, telepatii, matemagiki, ziołolecznictwa czy terapii kryształami.

Przez ponad 40 lat Zell-Ravenheart wspólnie ze swoją towarzyszką i żoną, Morning Glory, organizował festiwale, rytuały przejścia, warsztaty i ceremonie, oboje propagowali też i praktykowali poliamorię. Co ciekawe, Morning Glory jest uznawana za twórczynię tego pojęcia, to właśnie ona w artykule „A Bouquet of Lovers” zamieszczonym na łamach „Green Egg” jako pierwsza użyła słowa poliamoryczny.
Morning Glory zmarła na raka 13 maja 2014 roku. Pozostawiła po sobie m.in. przepiękne wizerunki bogiń, które projektowała wraz z mężem. Ich wspólne dzieła można dziś podziwiać na stronie MythicImages, powiązanej ze sklepem internetowym deverapublishing.

M.in. stworzyli medalion bogini gwiazd, Astry, który wykorzystałam na okładce polskiego wydania Potęgi kobiecości autorstwa Vereny Bachmann. Poniżej kilka przykładów przepięknej biżuterii inspirowanej światem pogańskich bogów i bogiń – idealny prezent pod choinkę.

 

Astra - bogini gwiazd

Astra – bogini gwiazd

Milenijna Gaja

Gaja – Matka Ziemia

Mari - morska bogini

Mari – morska bogini

Dziad Borowy

Dziad Borowy

Zdjęcie: Mark Berry, źródło: flickr

 

 

Wyślij komentarz

Translate »