Nów w Wodniku – 19.02.2015 r.

Zamieszczony przez dnia Lut 14, 2015 | 0 komentarzy

Nów w Wodniku – 19.02.2015 r.

W tym roku wyjątkowo wystąpią dwa nowie w Wodniku. Pierwszy miał miejsce 20 stycznia w 00°08, kolejny przypada 19 lutego o godz. 00:47, w 29°59, czyli dosłownie w ostatniej minucie tego znaku – Słońce wejdzie do Ryb o 00:50. To rzadkie zjawisko stanowi swego rodzaju zwiastun zaćmienia Słońca, które wydarzy się 20 marca br.
Z jednej strony nastąpi teraz zamknięcie pewnych rozdziałów, podsumowanie, a nawet finalizacja spraw zainicjowanych w ciągu minionych tygodni, z drugiej zapowiedź tego, co nas czeka w najbliższych miesiącach – podczas nowiu Mars osiągnie bowiem 30 stopień Ryb, w którym przypada zaćmienie, będzie więc jego swoistą forpocztą i odegra w lutym niebagatelną rolę.
22 lutego jego koniunkcja z Wenus na początku znaku Barana (1°41), będzie sprzyjać ożywionym kontaktom, da szansę na namiętne, gorące przeżycia i rozbudzi skłonność do przygód miłosnych, które mogą zamienić się w trwałe związki (trygon Saturna).

4 marca Wenus dotrze do Urana, a 11 marca znajdzie się tam Mars – obie planety zaktywizują ostatnią w tym (trwającym od 2012 r.) cyklu kwadraturę Urana z Plutonem (w 16°). Na początku dominować będzie temat związków i wartości – niejeden piorun sycylijski zachwieje stałymi relacjami, a nawet spowoduje ich rozpad, poza tym mogą nastąpić nagłe wahania i skoki na rynkach finansowych.
Wejście Marsa do Barana na pewno podniesie poziom adrenaliny, zacznie nas rozpierać energia, zrobi się dynamicznie i gorąco, do głosu dojdą duch walki, żądza czynów i potrzeba zmian. Jego koniunkcji z Uranem (11 marca) mogą towarzyszyć zarówno spontaniczne zrywy, ekscentryczne działania, ogólne przyspieszenie, nieoczekiwane zdarzenia o historycznej randze, ale też niepokój, impulsywność, eksplozje, walka w obronie wolności czy w imię ideałów i z wykorzystaniem najnowszej techniki. Znaczenie tego aspektu najlepiej oddaje tytuł filmu „Szybcy i wściekli”.
W centrum uwagi znajdą się kwestie religii, zdrowia i środowiska naturalnego, problem imigrantów, uchodźców, wszelkiego rodzaju wykluczonych, religia i duchowi przywódcy, sztuka i artyści (26 lutego Słońce w koniunkcji z Neptunem). Zachodzące wydarzenia wzbudzą w nas głęboką empatię, poczucie solidarności z cierpiącymi, niewykluczone też, że będziemy świadkami zjawisk, które trudno logicznie wytłumaczyć – trzeba będzie je po prostu przeczekać, nie ulegając zwątpieniu czy frustracji, ale też nie podejmując gorączkowych działań mających na celu znalezienie wyjścia czy wyjaśnienia, bo ono po prostu nie istnieje (8 marca Słońce utworzy koniunkcję z Chironem, dodatkowo sekstyl z Plutonem i kwinkunks z Jowiszem złożą się na Palec Boży; w szczególności dotyczy to więc osób urodzonych w tych dniach, ponieważ wspomniana figura szczególnie silnie zaznaczy się w ich horoskopach solarnych).

Na koniec jeszcze jedna ciekawostka, otóż najbliższy nów przypada w koniunkcji z planetoidą Nessus, która 7 lutego ostatecznie, po fazie retrogradacji, weszła do znaku Ryb.
Odkryta stosunkowo niedawno (26 kwietnia 1993 r.) nie posiada jeszcze pełnego wachlarza znaczeniowego, zatem przez większość astrologów nie jest uwzględniana w interpretacjach, warto jednak przyjrzeć się treściom, jakie ze sobą niesie.
Mitologiczny Nessos należał do Centaurów, w przeciwieństwie do Chirona był jednak śmiertelny. Według „Mitologii Greków” w nagrodę za swoją prawość otrzymał on od bogów prawo do odpłatnego przenoszenia podróżnych przez wodę. [1]
Kiedy Herakles wracał z Dejanirą do domu, zatrzymał ich wezbrany strumień, wtedy nasz bohater podjął się przeniesienia kobiety na drugi brzeg, ale dotarłszy tam, próbował ją zgwałcić. Widząc to, Herakles posłał mu zatrutą strzałę i ranił śmiertelnie. Żądny zemsty Nessos, na chwilę przed śmiercią dał Dejanirze swoją splamioną krwią tunikę (wg. innych źródeł nakazał zebrać własną krew), twierdząc kłamliwie, że zapewni jej ona miłość męża. Po latach, gdy Herakles zakochał się w Joli, Dejanira posłała mu tunikę Centaura. Zatruta krew sprawiła, że heros skonał w męczarniach. Wtedy żona popełniła samobójstwo. [2]

Pobyt tej planetoidy w Rybach, aktualnie podkreślony przez koniunkcję z nowiem, będzie dotyczył wszystkich zagadnień temu znakowi przyporządkowanych, m.in. zdrowia, farmacji, wiary, religii, sztuki, duchowości, (filmowego i telewizyjnego) świata iluzji; więzień, szpitali, ośrodków dla uchodźców itd. W tym zakresie mogą wyjść na jaw spektakularne oszustwa i malwersacje, próby tuszowania uchybień, zagadkowe choroby i epidemie, otrucia, fatalne błędy, a nawet tragedie wynikające z naiwności czy ślepej wiary w czyjąś prawość, zdrady skandale związane z nadużywaniem władzy i przekraczaniem granic; okaże się, że działanie w dobrej wierze lub „dobre rady” mogą przynieść katastrofalne skutki; pojawią się nowi zdrajcy i wybawiciele, na znaczeniu zyskają zagadnienia związane z tożsamością płciową (trzecia płeć) oraz pytanie o tożsamość: kim jestem? [3] 

 

© 2015 AstroTranslatio. All rights reserved

[1] Karl Kerényi , Mitologia Greków, Wydawnictwo KR, Warszawa 2002, str 429.
[2] Władysław Kopaliński, Słownik mitów i tradycji kultury, PIW 1985, str. 199.
[3] W horoskopie Ramany Maharishiego, jednego z najwybitniejszych joginów, który zalecał wnikliwe badanie siebie (ātmavicāra), Słońce tworzy koniunkcję z Nessusem.
[4] Źródło grafiki: Ellio Pallard, flickr.

Wyślij komentarz

Translate »