Morin de Villefranche. Odczytanie horoskopu

Zamieszczony przez dnia Wrz 3, 2011

Jean-Baptiste Morin (zwany również: Morinusem) urodził się 23 lutego 1583 roku w Villefranche, zmarł 6 listopada 1656 roku. Był francuskim astrologiem, matematykiem i astronomem. W wieku 16 lat rozpoczął studia filozoficzne w Aix-en-Provence, następnie wyjechał do Awinionu, gdzie studiował medycynę. W 1613 uzyskał tytuł doktora nauk medycznych. Potem, do roku 1623 pracował i kształcił się pod skrzydłami biskupa Boulogne, który korzystał z jego porad astrologicznych. Kolejnym pracodawcą Morinusa był książę Luksemburga. Mimo licznych obowiązków Morin opublikował wówczas obronę Arystotelesa, zajął się badaniami nad optyką i prowadził z  Pierrem Gassendim obserwacje astronomiczne. W 1630 roku został mianowany profesorem matematyki w Collège Royal i tę funkcję sprawował aż do śmierci.

Jako astronom był przeciwnikiem kopernikańskiego modelu świata i publicznie atakował Galileusza. Po ostrej krytyce Kartezjusza ostatecznie usunął się w cień i odciął od swoich kolegów po fachu.

Morinus jako pierwszy opracował krytycznie astrologiczne dziedzictwo Ptolemeusza. Aforyzmy z ptolemeuszowskiego Centiloquium pojawiają się na przykład w jego monumentalnym dziele Astrologia Gallica, które w 26 tomach zostało wydane w 1661 roku, w Hadze, już po śmierci autora.

Ciekawostką pozostaje fakt, że Morin dokładnie wyjaśnia poszczególne reguły astrologiczne na przykładzie horoskopów sobie współczesnych, m.in. markiza d’Effiat (faworyta Ludwika XIII Burbona), Gastona Jana Baptysty Burbona (brata Ludwika XIII) i kardynała Richelieu (swojego zajadłego wroga). Poza tym wnikliwie omawia również własny natywnik, wielokrotnie wspominając o chorobach, problemach i uciążliwościach, które wynikały z silnej obsady 12. domu.

Kilka fragmentów Księgi XXI, Astrologia Gallica już wkrótce. Szczególnie polecam osobom, które pragną poznać astrologię klasyczną, opartą na jasnych, konkretnych zasadach i wbrew powszechnemu mniemaniu – bardzo logiczną oraz dokładną w swoich prognozach.

© 2011 AstroTranslatio. All rights reserved.

Wyślij komentarz

Translate »