Kronos pożera Posejdona – tradycja kontra ideały

Zamieszczony przez dnia Lis 22, 2015 | 0 komentarzy

Kronos pożera Posejdona – tradycja kontra ideały

Kronos (Saturn), pomny słów ojca, że jedno z dzieci obali go z tronu jak on niegdyś Uranosa, zaczął je połykać, żeby nie stracić władzy. Rea postanowiła przechytrzyć małżonka i kiedy narodził się następny potomek, po kryjomu owinęła w pieluchy kamień, który dała do skonsumowania Kronosowi. Tytan zjadł go myśląc, że to Zeus.
Posejdon był jednym z dzieci, które zostały połknięte po narodzeniu. Uratował go wiele lat później ocalony, młodszy brat, prosząc matkę, aby podała Kronosowi środki na wymioty. Uwolniwszy się, Posejdon stanął u boku swojego rodzeństwa do walki przeciwko władcy świata.
Po pokonaniu Kronosa Zeus, Posejdon i Hades, ciągnęli losy o to, który z nich będzie rządził niebem i otrzyma władzę zwierzchnią; który posiądzie morze, a który świat podziemny. Posejdon wylosował królestwo wód.

Teraz astrologiczny układ powtórzy ten mitologiczny dramat. Przed nami wyjątkowy tydzień. W czwartek, dzień po pełni, Saturn uściśli kwadraturę z Neptunem (7°02). Będzie to pierwszy z trzech aspektów w tym cyklu, kolejne nastąpią w przyszłym roku, 18 czerwca (12°02) i 10 września (10°24).
Obie planety reprezentują przeciwstawne zasady, Saturn m.in. ład, porządek, odpowiedzialność, zakazy, ograniczenia, restrykcje, hamowanie, kontrole, dyscyplinę, tradycję, strukturę, ale też stagnację, trudności, niedostatki i pesymizm, z kolei Neptun – przywództwo duchowe i inspirację duchową, rozpuszczenie, entropię, idealizm, wiarę, ideały, marzenia i wizje, ale także pragnienie ucieczki, niezadowolenie społeczne, niejasności, tęsknoty, niezdecydowanie, złudzenia, iluzje i szaleństwo.

Aby lepiej unaocznić charakter połączenia tych zasad, dodam, że odpowiadają im następujące przyporządkowania:
rytuał: post, modlitwa
kolor: fioletowy
zapach: wermut
kamień: ametyst
zwierzę mocy: koralowiec
symbol: korona cierniowa
mit: ukrzyżowanie
archetyp: mistyk, męczennik, osoba uzależniona
bóstwo: Chrystus
miejsce mocy: aszram, klasztor
miejsce kultu: Góra Oliwna, Góra Atos, Święta Góra
dzień: Wielki Piątek
muzyka: chorały gregoriańskie, madrygały Gesualda da Venosy; 
Amen z oratorium „Mesjasz” G.F. Händla
malarstwo: “Chrystus na krzyżu” autorstwa El Greco i kontemplacja przedstawiona na „Wyspie Umarłych” Arnolda Böcklina
tekst: pisma Mistrza Eckharta

Działający już aspekt Saturna z Neptunem poczują przede wszystkim osoby, które mają w swoich horoskopach obsadę 6-8 stopnia Strzelca i Ryb, a także pozostałych znaków zmiennych, czyli Bliźniąt oraz Panny (m.in. urodzeni 30 listopada-3 grudnia, 25-27 lutego, 27-29 maja, 29-30 sierpnia).
Ponieważ pierwsza z tych planet ma charakter społeczny, a druga należy do tzw. planet wyższych, działających pokoleniowo, dlatego ich aspekt skutkuje też na poziomie globalnym i towarzyszą mu procesy odczuwalne przez wszystkich ludzi. Jedną z już widocznych analogii tego oddziaływania jest reforma systemu Schengen, dopuszczająca tymczasowe przywrócenie kontroli na wewnętrznych granicach Unii [Saturn] w związku z napływem uchodźców [Neptun], zrodzona po zamachach w Paryżu koncepcja utworzenia „ministrefy Schengen”, złożonej z Holandii, Niemiec, Belgii, Luksemburga i Austrii, skandal w Watykanie, a także sabotaż na Krymie (Saturn w koniunkcji, a Neptun w kwadraturze do Marsa [7° Strzelca] w horoskopie Rosji).

Ogólnie warto obserwować, co przyniesie nadchodzący tydzień, tym bardziej, że kwadraturę Saturna z Neptunem zaktywizują kolejno Merkury i Słońce. Oznacza to m.in., że osoby, które obchodzą w okresie od 26 listopada do 3 grudnia urodziny, czeka wyjątkowo (po)ważny rok.

 

© 2015 AstroTranslatio. All rights reserved

Wyślij komentarz

Translate »