Frankenstein, doktor Moreau i planeta małp

Brytyjscy naukowcy stworzyli ponad 150 hybryd z komórek ludzkich i zwierzęcych w ciągu ostatnich trzech lat – do takich danych dotarł Daily Mail. Zarodki powstały podczas badań nad lekarstwami na nieuleczalne choroby – pisze gazeta. Ujawnia, że w ciągu trzech lat stworzono 155 „mieszanych” embrionów, zawierających materiał ludzki i zwierzęcy.

W 2008 roku w Wielkiej Brytanii przyjęto ustawę o embriologii i zapłodnieniu (Human Fertilisation Embryology Act), która umożliwia tworzenie różnego rodzaju hybryd, na przykład zapładnianie zwierzęcego jaja ludzką spermą, a także chimer, w których ludzkie komórki są wmieszane w zwierzęce embriony.

Daily Mail pisze, że trzy laboratoria w Wielkiej Brytanii posiadają licencję na prowadzenie takich badań: King’s College London, Newcastle University i Warwick University. Obecnie zaprzestały produkcji hybryd z powodu braku środków finansowych. Naukowcy mają zamiar do nich wrócić i wierzą, że techniki używane do wytwarzania komórek macierzystych z takich embrionów mogą przyspieszyć postęp medycyny.

Liczba 155 mieszanych organizmów miała być podana jednemu z parlamentarzystów, Lordowi Altonowi, w odpowiedzi na zapytanie poselskie. Jest on przeciwnikiem tego rodzaju badań. – Etycznie nie można tego usprawiedliwić. To dyskredytuje nas jako kraj – powiedział. Dodał, że na razie spośród 80 lekarstw na bazie komórek macierzystych, wszystkie pochodziły od komórek dorosłych, nie z komórek embrionalnych.

Zdaniem innych ekspertów tego rodzaju badania powinny być kontynuowane za wszelką cenę. Należy do nich brytyjski naukowiec Robin Lovell-Badge, który przypomina, że zgodnie z prawem hybrydy ludzko-zwierzęce należy zniszczyć w ciągu 14 dni. Według niego bezpieczeństwo gwarantują efektywne kontrole takich badań. Zaapelował jednak o ściślejszy nadzór nad embrionami zwierzęcymi, do których wszczepia się niewielką ilość ludzkiego materiału genetycznego. (agkm, Daily Mail)

 Planeta małp

Sprawa wyszła na jaw pod koniec lipca, kiedy instytucjom badawczym skończyły się fundusze na eksperymenty i musiały przerwać badania. Można zaryzykować stwierdzenie, że w tym przypadku „słowo ciałem [embrionem] się stało”, ponieważ przytoczona informacja automatycznie nasuwa skojarzenia z dwoma powieściami: Wyspa doktora Moreau, H.G. Wellsa oraz Planeta małp, Pierre’a Boulle’a.

Pierwsza została wydana w 1896 roku [Głowa Smoka i zaćmienie Słońca w Rybach] i opowiada historię ocalałego rozbitka, zamożnego dżentelmena, Edwarda Prendicka. Mężczyzna trafia na wyspę, na której tytułowy, szalony doktor Moreau, przeprowadza eksperymenty mające na celu przetransformowanie zwierzęcia w człowieka; w efekcie tworzy Zwierzoludzi.

Powieść rozpoczyna zdanie: Dnia pierwszego lutego 1887 roku parowiec pasażerski “Królowa Próżnościzatonął na skutek zderzenia z wrakiem na 1° szerokości geograficznej południowej i 107° długości geograficznej zachodniej. [W horoskopie sporządzonym na ten dzień Mars przebywałby w 1° Ryb] Ostatecznie głównemu bohaterowi udaje się uciec. Jednak po powrocie do Anglii irracjonalnie podejrzewa, że spotkani ludzie są Zwierzoludźmi i lada chwila odzyskają swoją pierwotną postać. Dlatego izoluje się, oddaje zgłębianiu chemii, astronomii, a spokój odnajduje pośród ciał niebieskich…

Akcja książki Boulle’a toczy się w Kosmosie. Trójka Ziemian trafia na Sororę, planetę w układzie Betelgezy, na której panują warunki zbliżone do ziemskich. Jednak dominującym gatunkiem są tam małpy człekokształtne, zaś ludzie uchodzą tylko za w miarę inteligentne zwierzęta. Jest 2500 rok… [Ogon Smoka w znaku Ryb]

Ryby to przede wszystkim analogia do bardzo głębokiego oceanu, na którego najgłębszym poziomie żyją najrozmaitsze, niewidoczne dla ludzkiego oka stwory.

Ryby to odcięte od świata miejsca, czyli m.in. ukryte pracownie medyczne, szpitale, laboratoria (albo wyspy), w których mniej lub bardziej szaleni wizjonerzy przeprowadzają eksperymenty i badania dla dobra ludzkości.

Ryby to także lekarstwa. Neptun w znaku Ryb oznacza sytuację, w której pochodzenie oraz działanie leków staje się niejasne i trudne do przewidzenia (Naukowcy tworzyli takie zarodki podczas badań nad lekarstwami na nieuleczalne choroby.)

Last but not least, Ryby to znak, w którym człowiek zawierza siebie Bogu albo… uzurpuje sobie prawo do bycia Nim.

W chwili ujawnienia przytoczonej informacji (pod koniec lipca 2011) Neptun znajdował się w 1° Ryb, a Chiron w 5°. Co ciekawe, takie pozycje zajmują kolejno Słońce i Chiron w horoskopie natywnym Pierre’a Boulle’a, autora Planety małp.

Neptun, niebiański władca Ryb, włada światem idei wiodących, te przetwarzają się w nasze myśli, myśli w gesty, a gesty w konkretne sytuacje. Pamiętajmy, że znak Ryb jako ostatni, 12. znak zodiaku, kończy pewien cykl historii człowieka.

© 2011 AstroTranslatio. All rights reserved.

Wyślij komentarz

Translate »