Klucze do astrologii

HOROSKOP: Schematyczne przedstawienie konstelacji gwiezdnych na niebie w danym punkcie czasu (momencie narodzin lub chwili zaistnienia zdarzenia). Pokazuje on położenie planet i stanu nieba obserwowane z miejsca zdarzenia. Horoskop uwzględnia jednocześnie dwa rodzaje ruchów:
» ruch planet po pasie zwierzyńcowym
» ruch zwierzyńca niebieskiego wokół Ziemi.

HOROSKOP PODSTAWOWY: układ planet w momencie narodzin człowieka, obserwowany z miejsca urodzenia (inne nazwy: horoskop urodzeniowy, radix, korzeń, kosmogram).

PRECESJA: Powolne przesuwanie się sfery gwiazd stałych wywołane ruchem ziemskiej osi. W efekcie gwiazdozbiory, od których wzięły nazwę znaki zodiaku, co 72 lata przesuwają się o 1º, skutkiem czego sfera gwiazd co 2160 lat przebywa długość jednego znaku (30º). Z tym faktem astrologia łączy nadejście nowej ery. Po upływie „roku platonicznego” – liczącego sobie 25 850 lat – sfera gwiazd stałych powraca do punktu wyjścia i gwiazdozbiory pokrywają się ze swoimi pierwotnymi znakami. Ponieważ astrologia zajmuje się wyłącznie znakami zodiaku, nie bierze zaś pod uwagę gwiazdozbiorów, zjawisko precesji nie ma znaczenia dla horoskopu.

RETROGRADACJA:  Planety poruszają się po torach w kształcie elips, dlatego z perspektywy Ziemi ich wędrówka odbywa się z różną prędkością, zależnie od tego, w którym punkcie akurat przebywają. Ponieważ Ziemia również krąży po elipsie, zdarza się, że od czasu do czasu „wyprzedza” którąś z planet, co daje złudzenie, jakby ta cofała się.

WĘZŁY KSIĘŻYCOWE: Punkty przecięcia orbity Księżyca z ekliptyką, leżą na pasie zwierzyńcowym dokładnie naprzeciwko siebie; noszą miano węzła księżycowego wstępującego i zstępującego, odpowiednio: północnego i południowego lub Głowy i Ogona Smoka (Caput Draconis i Cauda Draconis). W Indiach nazywają się Rahu – głowa demona i Ketu – ciało demona. Nów w koniunkcji z jednym z węzłów oznacza zaćmienie Słońca, a pełnia – zaćmienie Księżyca. Szczególną rolę przypisuje węzłom astrologia karmiczna.

ZWIERZYNIEC NIEBIESKI (inaczej: zodiak): Tor o szerokości 16º rozciągający się po obu stronach ekliptyki, po którym „wędrują” Słońce, Księżyc i wszystkie planety. Zwierzyniec Niebieski został podzielony na 12 znaków zodiaku (każdy po 30º).

Wyślij komentarz

Translate »