Kilka planet w domu. Morinus

Zamieszczony przez dnia Lis 15, 2011

Astrologia Gallica

Księga XXI

Rozdział III

(…) Po trzecie: jeśli spośród kilku planet przebywających w danym domu tylko jedna pod względem znaczeniowym koresponduje z jego tematyką albo jest dyspozytorem pozostałych planet, ewentualnie: jedna pod względem znaczeniowym koresponduje z jego tematyką, a inna nim włada, wówczas należy tej planecie poświęcić główną uwagę, albowiem będzie ona szczególnie predysponowana do tego, aby powodować dobro lub zło czy też niszczyć jedno lub drugie.

Zatem w moim horoskopie [tj. Morinusa, przyp. MJD] główną rolę odgrywają Jowisz oraz Saturn, natomiast w horoskopie Henri’ego d’Effiat najważniejsze znaczenie ma Mars w domu ósmym, ponieważ znaczeniowo koresponduje z gwałtowną śmiercią, a zarazem włada pozostałymi planetami.

Po czwarte: planeta umiejscowiona najbliżej wierzchołka domu wymaga szczególnej uwagi, gdyż ta pozycja jest niezwykle istotna dla siły tego wierzchołka. Dodatkowo należy znaleźć planetę mającą główne znaczenie. Będzie nią w pierwszej kolejności władca domu, dalej planeta w tym domu wywyższona, potem analogiczna do natury tegoż domu, a dopiero na końcu położona najbliżej wierzchołka. Im więcej wymienionych warunków spełnia jedna planeta, tym większe znaczenie będzie ona miała dla danego domu.

Po piąte: rozpatrzmy teraz przypadek, kiedy w domu przebywają dwie lub więcej planet i niektóre pod względem znaczenia są zgodne z jego tematyką, inne zaś sprzeciwiają się jej.

Jeśli na przykład Słońce i Saturn stoją w domu dziesiątym, to Słońce odpowiada zaszczytom, natomiast Saturn poprzez swoją esencjonalną naturę im przeczy. Wtedy należy ustalić, która planeta jest silniejsza, to znaczy, czy zostaną wydobyte dobre czy złe cechy tego domu. Albowiem silniejsza z nich zawsze będzie wywierała mocniejszy wpływ.

W ocenie dobra i zła trzeba jednak posłużyć się rozumem. Jeśli bowiem w domu dziesiątym przebywają Saturn w Raku oraz Słońce w Lwie, to na skutek działania prawa analogii oraz silnego zodiakalnego posadowienia Słońca, pojawią się zaszczyty i godności. Aczkolwiek Saturn, który w znaku Raka jest na wygnaniu, będzie tym sprawom szkodził, gdyż z natury sprzeciwia się zaszczytom.

Gdyby jednak dom dziesiąty zajmowały Słońce i Saturn w znaku Skorpiona, w którym jeden i drugi są peregrinus, to żaden z nich nie zapowiadałby zaszczytów, ponieważ w tym samym stopniu, w którym Słońce na nie wskazuje, Saturn im przeczy. Zaszczyty mogą jednak przyjść w inny sposób, na przykład przez pomoc ze strony trygonu Jowisza do Słońca, należy jednak mieć na uwadze, iż Saturn zawsze dołoży do nich jakieś nieszczęście.

Jeśli natomiast obaj znajdą się w znaku Wagi, gdzie Słońce jest w upadku a Saturn wywyższony, to z egzaltacji tego ostatniego należy wnosić, iż właściciela horoskopu czekają zaszczyty, a Słońce raczej będzie im sprzyjać przez analogię, niż je utrudniać z powodu swojego upadku.

Tego rodzaju osądów we wszystkich przypadkach należy dokonywać bardzo ostrożnie.

Po szóste: zdarza się często, iż w tym samym domu przebywają dwa benefiki lub dwa malefiki albo przynajmniej malefik i benefik. Dwa benefiki zapowiadają zawsze coś korzystnego, bądź to wywołując dobro, bądź też udaremniając zło – zaś ich dobroczynna natura będzie oddziaływać tym silniej, im lepszy jest ich kosmiczny status.

Dwa malefiki zawsze przyniosą jednak zło – albo przez wywołanie  niekorzystnych zdarzeń albo przez udaremnienie czy wypaczenie dobra, chyba że obydwa są silne poprzez posadowienie w znaku i w korzystnych domach.

Na przykład w horoskopie pana de Chavigny Mars i Saturn w znaku Koziorożca w domu drugim sprzyjają bogactwu, zaś Mars w Koziorożcu i Saturn w Wodniku w domu siódmym w horoskopie Księcia Gastona de Foix wskazuje na korzyści płynące z małżeństwa. Jednakowoż dobro przyniesione przez malefiki zawsze jest ułomne i towarzyszą mu przykrości, co w sprawach posiadania (drugi dom) objawia się skąpstwem i chciwością, zaś w kwestii małżeństwa (siódmy dom) – śmiercią współmałżonka; innymi słowy, planety mimo swojej siły wytwarzają poważne trudności, aby zachować dobrodziejstwa danego domu. (tłum. MJD)

Gaston Jan Baptysta Burbon, książę Orleanu fr. Gaston Jean-Baptiste, duc d’Orléans (ur. 25 kwietnia 1608 w Fontainebleau, zm. 2 lutego 1660 w Blois; żeby powiększyć horoskop radix, proszę kliknąć na grafikę) – trzeci syn Henryka IV Burbona i Marii Medycejskiej. Młodszy brat króla Ludwika XIII.

Był dwukrotnie żonaty, najpierw poślubił Marię de Burbon-Montpensier, jedną z najlepszych partii Francji. Małżonka zmarła rok po ślubie, wprawdzie wszystkie jej tytuły przypadły ich córce Annie, ale Gaston zarządzał nimi aż do śmierci. Jego drugą żoną była Małgorzata, córka księcia Lotaryngii Franciszka II.

Więcej o Morinusie i jego dziele:

Morin de Villefranche. Odczytanie horoskopu

Morin de Villefranche. O wpływie gwiazd na życie człowieka

Morin de Villefranche i kardynał Richelieu

Mizogin i animal politicum.

 

© 2011 AstroTranslatio. All rights reserved.

Wyślij komentarz

Translate »