Karen Carpenter – Voice of the Hungry Heart. Anoreksja w horoskopie

Zamieszczony przez dnia Mar 2, 2012

Stworzyła z bratem jeden z najsłynniejszych duetów lat 70. Richard grał na fortepianie i syntetyzatorach, był kompozytorem oraz aranżerem większości utworów, które wykonywała Karen. Prezydent Nixon nazwał ich „młodą Ameryką w najlepszym wydaniu”.

Pierwszy zespół założyli już w szkole średniej. Pod koniec lat 60. występowali w nocnych klubach jako The Richard Carpenter Trio, pojawili się również w programie telewizyjnym promującym młode talenty. Wkrótce potem podpisali kontrakt na pierwszą płytę i ich kariera nabrała tempa.

Słońce, tradycyjny sygnifikator „ja”, w horoskopie K.C. włada domem 3 sygnifikującym rodzeństwo, a posadowione w domu 10 zapowiada sławę oraz rozgłos dzięki braciom/siostrom lub przy ich współudziale; znak Ryb związany jest m.in. z muzyką (połączenie elektroniki – Jowisz w Wodniku, z pięknem, harmonią – Neptun w Wadze).

Karen od samego początku miała niewielki wpływ na wybór piosenek, które śpiewała, pod naciskiem Richarda musiała również zrezygnować z gry na ukochanej perkusji (co ciekawe, podczas występów The Carpenters ten instrument często pozostawał ukryty z kotarą). Praktycznie o całym jej życiu decydowali inni – brat, rodzice, z którymi mieszkała do 26 roku życia, oraz menadżerowie, usiłujący możliwie jak najbardziej wykorzystać rosnącą popularność ambitnego i pracowitego duetu. Poczucie bezradności wobec zaistniałej sytuacji sprawiło, że zaczęła szukać kontroli nad własnym ciałem.

Księżyc władca ascendentu i domu 2 w 3 domu – ćwiartka osobista;  Słońce w Rybach wskazuje często na jakąś formę ofiary, poświęcenia.

Rozpoczęła odchudzanie w 1969 roku (przy wzroście 165 cm ważyła 66 kg) od tzw. diety Stillmana: jadła tylko niskokaloryczne potrawy, zrezygnowała z tłuszczy i wypijała 8 szklanek wody dziennie. We wrześniu 1975 roku jej waga spadła do 41 kg. Choroba uległa stopniowemu nasileniu, a dbałość o szczupłą sylwetkę przeszła w obsesję, w tym czasie Richard uzależnił się od metakwalonu. Pigułki miały mu pomóc w walce z bezsennością, atakami paniki i depresją. Pierwszą z nich dostał ponoć od matki (Pluton i Księżyc w 3 domu [rodzeństwo], władca 3 domu – Słońce – w 10 domu [dom matki] w Rybach [leki] w opozycji do Saturna [problemy]). Ostatecznie trafił na odwyk, a grupa zawiesiła działalność.

Karen przystąpiła do pracy nad solowym albumem (wyprodukowany materiał został mocno skrytykowany przez brata i ujrzał światło dzienne dopiero po jej śmierci). Wprawdzie twierdziła, że nade wszystko pragnie założyć rodzinę i mieć dzieci (co w przypadku osoby z ascendentem w Raku jest zrozumiałe), ale w jej życiu zawsze górę brała kariera (Słońce w 10 domu). Jeden z byłych chłopaków wokalistki wyznał, że żyła jakby w szklanej kuli i praktycznie nie sposób było do niej dotrzeć (znak Ryb jako analog domu 12 [ izolacja, samotność, eskapizm]).

Ostatecznie po burzliwym romansie wyszła za starszego od siebie agenta nieruchomości, który miał już 18-letniego syna z poprzedniego małżeństwa (descendent w Koziorożcu; Saturn jako władca domu 7 sygnifikuje małżonka starszego, poważnego, często po przejściach, w Pannie – praktycznego, dobrze zorganizowanego, ale nudnego i marudnego, dodatkowo w domu 4 jest związany z ziemią i nieruchomościami). To małżeństwo okazało się jednak pomyłką. Symbolicznego charakteru nabiera fakt, że zmarła w dniu, w którym miała podpisać dokumenty rozwodowe…

W 1982 roku Karen podjęła specjalną terapię w Nowym Jorku u doktora Stevena Levenkrona, która miała jej pomóc pokonać chorobę. Planowała wrócić na scenę, nagrać kolejną płytę z The Carpenters. Nie zdążyła tego uczynić.

Zmarła 4 lutego 1983 roku na skutek zawału serca (Saturn, władca domu 8 w 4 – w opozycji do Słońca [siły witalne, serce]) osłabionego przez anoreksję, wyniszczenie organizmu (Saturn w Pannie jest m.in. sygnifikacją głodu, głodówki, wycieńczenia spowodowanego nadmiernie restrykcyjną dietą) oraz choroby chroniczne (Koziorożec na wierzchołku domu 8). Autopsja wykazała ponadto zatrucie organów wewnętrznych emetyną; wyszło na jaw, że Karen regularnie zażywała syrop z korzenia wymiotnicy (matka i brat kategorycznie zaprzeczyli jakoby wiedzieli coś na ten temat).

Księżyc, Pluton, Saturn oraz znak Lwa to typowe sygnifikacje wymiotów[1].

Księżyc (władca ascendentu w Raku – m.in. pożywienie, układ pokarmowy) w koniunkcji z Plutonem (obsesja na punkcie diety i własnego – atrakcyjnego [Lew] wyglądu) w opozycji do koniunkcji Merkurego z Jowiszem w Wodniku, którym z kolei władają Uran na AC i Saturn w 4d – koło się zamyka.

Jowisz i Merkury władają tutaj znakami Strzelca i Bliźniąt oraz MC i IC. Zamknięcie tej pierwszej pary w domach „chorób nabytych i leczonych szpitalnie” (6 i 12) oraz jej władztwo nad osią kariera-rodzina (MC/IC) wskazuje na powiązanie wymienionych tematów, wynikające z tego faktu wewnętrzne napięcie oraz presję, pod jaką żyła gwiazda.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że władcy domów 3 Lew – 9 Wodnik, w których znajduje się wspomniana opozycja, również tworzą opozycję w domach 4 – 10 (Saturn – Słońce).

Znak Raka ogólnie wskazuje na przywiązanie do rodziny, matki, korzeni, siedliska, marzycielstwo, wrażliwość, uszkodzony zapowiada problemy z układem pokarmowym, infantylność, bojaźliwość.

Słońce w Rybach daje również sentymentalizm, uczuciowość, w tym przypadku talent muzyczny, rezygnację z własnej woli, a ogólnie działanie, które zmierza do sakralnego związku ze zbiorowością poprzez muzykę.

Uran na AC skutkuje niekonwencjonalnym wyglądem, czymś ekstrawaganckim i pozanormatywnym, tutaj bulwersuje wszystkie tematy związane ze znakiem Raka, co na poziomie fizycznym przekłada się na problemy z przyjmowaniem pokarmu oraz układem pokarmowym, a na poziomie psychiczno-emocjonalnym oznacza uwolnienie od nich, dosłownie uwolnienie od ciężaru Saturna w 4 domu (analog Raka)!

Obecnie uznaje się, że anoreksja wynika z próby przejęcia kontroli nad własnym światem, poradzenia sobie z napotkaną traumą poprzez restrykcje w przyjmowaniu pokarmów, potrzeby wewnętrznej czystości lub perfekcjonizmu. Psychologowie upatrują przyczyn tej choroby w nieprawidłowych relacjach między rodzicami a dzieckiem. Zasadniczy problem wynika z braku poczucia bezpieczeństwa i zaufania w kontakcie z matką, a zarazem nadmiernej kontroli z jej strony, co prowadzi do zaburzeń w rozwoju autonomii dziecka (odpowiedniki astrologiczne: Rak, aspekty Pluton-Księżyc).

Autor biografii[2] Karen, Randy L. Schmidt, sugeruje, że rodzina nie pozwoliła jej dorosnąć ani wziąć odpowiedzialności za własne życie. Co ciekawe, wokalistka namiętnie kolekcjonowała wszystkie pamiątki związane z kreskówkami Walta Disneya (jej ukochani bohaterowie wystąpili również w teledysku do piosenki „Please Mr Postman”) (infantylność Raka i marzycielstwo Ryb).

Matka, Agnes Carpenter, została przedstawiona w książce jako zdewociała gospodyni domowa, mająca obsesję na punkcie sprzątania, a także żądna psychicznej władzy, kontrolująca wszystko czarownica (Pluton/Księżyc), która nigdy nie powiedziała córce, że ją kocha, ba, widziała w dziewczynie raczej dodatek do sukcesu Richarda, cudownego dziecka i pupilka rodziny. Karen uwielbiała brata, a zarazem bała się go zdenerwować.

Z nakreślonego w biografii portretu rodziny Carpenterów wynika, że familia po prostu schowała głowę w piasek, udając, że nie ma problemu, że jej życie jest ładne i cukierkowe, jak późniejsze piosenki The Carpenters. Matka z Richardem do ostatniej chwili podważali potrzebę terapii i walki z jadłowstrętem, ich zdaniem Karen nie była chora, tylko obsesyjnie przywiązana do swojej diety…

Śmierć Karen Carpenter sprawiła, że media zwróciły uwagę na problem anoreksji i bulimii, który pomimo rosnącej świadomości społecznej zaczął zbierać coraz większe śmiertelne żniwo.

 


[1] The Rulership Book, R.E. Bills, 1971 AFoA Inc.

[2] „Little Girl Blue: The Life Of Karen Carpenter”, Randy L. Schmidt, Dionne Warwick.

2 komentarze

  1. Kurcze…przeraża mnie fakt, że nasze horoskopy są takie podobne do siebie pod względem aspektów. Jednakże mam wielką nadzieje że nie skończę tak jak ona…:/

  2. Na szczęście podobieństwo horoskopu nie oznacza powtórzenia życiowego scenariusza, ale jeśli problem istnieje, to oczywiście nie ma co czekać, aż sam się rozwiąże, tym bardziej, że kwadratura Uran-Pluton, która do 2015 roku uściśli się siedem razy, uderzy również w sygnifikacje w znaku Raka, czyli m.in. kwestie związane z rodziną, siedliskiem, domem, matką oraz układem pokarmowym.
    Dzisiaj anoreksja i bulimia nie stanowią już tematu tabu, istnieje spora literatura na ten temat, wiele instytucji oferuje pomoc zakresie walki z zaburzeniami jedzenia, działają nawet specjalne telefony zaufania.
    Przy okazji: obecność Jowisza i Wenus w Byku nie będzie w bieżącym roku sprzyjać wiosennym głodówkom, a wręcz przeciwnie;-)
    Co do horoskopu: zastosowałam wiele skrótów myślowych i posłużyłam się pewną ekwilibrystyką astrologiczną, która wprawdzie wymaga dużego skupienia, ale bardzo wyraźnie ukazuje sedno problemu w przedstawionym natywniku.
    pozdrawiam, MJD

Wyślij komentarz

Translate »