Jan Kefer – magiczny chrześcijanin

Zamieszczony przez dnia Sty 31, 2014

Dzisiaj, 31 stycznia, mija kolejna rocznica urodzin genialnego czeskiego astrologa, maga, teurga i hermetyka, Jana Kefera.

Kefer od wczesnej młodości interesował się duchowością, ezoteryką oraz muzyką. W gimnazjum uczęszczał do klasy sławnego czeskiego jezuity, O. Jaroslava Ovečka, potem rozpoczął nowicjat, z którego jednak szybko zrezygnował, podejmując studia na wydziale estetyki muzycznej i filozofii (Uniwersytet Karola w Pradze). W 1935 roku, podczas podróży do Włoch i Francji, dotarł do Biblioteki Ambrozjańskiej w Rzymie, gdzie miał okazję zapoznać się z wieloma hermetycznymi rękopisami, zwiedził Turyn, a tam Muzeum Egipskie, oraz Paryż. Dzięki niestrudzonym wysiłkom i wytrwałej pracy – był komisarzem w Muzeum Narodowym w Pradze, wykładowcą, publicystą, spiritus agens towarzystwa Universalia, zrzeszającego czeskich hermetyków, tłumaczem (m.in. Eliphas’a Lévi’ego i Agrippy von Nettesheima), ale też działaczem małej partii prawicowej, dla potrzeb której pisywał artykuły – stał się jedną z czołowych postaci XX-wiecznego okultyzmu. Kefer, będąc człowiekiem głęboko religijnym, marzył o syntezie ezoteryzmu katolickiego z hermetyzmem.

Uznał, że ewokacje teurgiczne, rytualnie emitowane ku wyższym hierarchiom duchowym, powinny tworzyć nowe światy, czyli nowe idee, w świecie nadzmysłowym, tak aby ich realizacja stawała się możliwa w ziemskich realiach. Mówiąc prościej, ponieważ to co ziemskie, pierwotnie pojawia się w świecie transcendentnym, teurg-operator winien mieć wpływ na czynniki przyczynowe sytuacji ziemskich, a w tym celu musi swoją wizję najpierw umieścić na orbicie światów pozaziemskich. To właśnie był pomysł, idea Kefera: uwznioślenie  ludzkości na drodze teurgicznej, drodze re-ewolucji transcendentnej. Z posłowia L. Zawadzkiego do Diagnostyki astrologicznej, 2013 Wydawnictwo Mintaka.

Jako mag i teurg Kefer opracował trzy rytuały, które miały pozbawić życia Adolfa Hitlera. Zapłacił za to wysoką cenę: został aresztowany w czerwcu 1941 roku i wysłany do obozu koncentracyjnego we Flossenbürgu. Ciężka praca w kamieniołomach granitu okazała się ponad jego siły. Zmarł 3 grudnia 1941 roku.

  Diagnostyka horoskop urodzeniowy Jana Kefera

DIAGNOSTYKA ASTROLOGICZNA, Jan Kefer            horoskop ur. Jana Kefera (źródło: L. Zawadzki)

Więcej o Janie Keferze – jego szczegółowa biografia i wnikliwe studium teurgii – w posłowiu do Diagnostyki astrologicznej. Książkę można zakupić w sklepie Wydawnictwa Mintaka (przekierowanie po kliknięciu na nazwę lub zamieszczoną powyżej okładkę). Stanowi ona zbiór rozmaitych haseł, od klasycznych po nazwy z dziedziny geografii, botaniki, zoologii, medycyny, a nawet homeopatii, i jest rezultatem długoletnich, wnikliwych badań Kefera, który każdej pozycji przyporządkował stosowny sygnifikator astrologiczny (planetę, dom lub znak zodiaku). Tak oto powstał niezwykły słownik pomocny w odczytaniu wszelkiego rodzaju horoskopów, a także przy prognozowaniu wydarzeń.


© 2014 AstroTranslatio. All rights reserved

Wyślij komentarz

Translate »