Feministka i Antybohater: Lilith – Chiron

Zamieszczony przez dnia Paź 20, 2011

Ona jest pewna siebie, niezależna, idzie do celu choćby po trupach i nie lubi ograniczeń, które nakłada na nią On – zraniony, boleśnie doświadczony przez los, akceptujący istniejący stan rzeczy Mędrzec-Nauczyciel. Łączy ich jednak fakt odtrącenia w dzieciństwie – rodzice wyrzekli się zarówno Lilith, jak i Chirona.

Różnica między tymi symbolicznymi postaciami polega na tym, że Chiron uczy mężczyzn, aby nie robili z siebie za wszelką cenę bohaterów, lecz postępowali zgodnie z własną naturą, natomiast Lilith zachęca kobiety do rozwinięcia i pokazania swojej silnej strony. Dlatego pozytywną manifestacją tego aspektu jest równorzędny związek dwojga istot w ekologicznej równowadze z otoczeniem.
Prowadzą do niego różne doświadczenia: zazwyczaj taka kobieta na drodze ku samorealizacji zostaje zraniona – niekiedy nawet fizycznie – przez typ macho (postawa kompensacyjna). Skoro tylko mężczyzna wyczuje, że chce być traktowana jak równorzędny partner, zaczyna podejmować starania mające na celu seksualne podporządkowanie jej sobie; jest to wyraz walki płci zachodzącej na poziomie ciała i duszy, w której mężczyzna poprzez deprecjonowanie kobiety usiłuje uniknąć kontaktu ze swoją raną.

Mężczyźni z takim aspektem boją się silnych kobiet oraz własnych słabości. Wspomnienie ran, jakie zadały im dominujące kobiety, na długo pozostaje w ich pamięci. Tak więc w kontakcie z płcią przeciwną czują się skrępowani i zablokowani albo też doświadczają na poziomie instynktownym znacznego seksualnego pobudzenia. Może to być bardzo stymulujące dla obu stron, ale wymaga jeszcze przyznania im równej ważności, aby kierowana popędami relacja nie raniła nikogo.


W przypadku tego aspektu mogą też wyjątkowo mocno ścierać się ze sobą dwie potrzeby: potrzeba niezależności (Lilith) z potrzebą dopasowania się i zaakceptowania banalnych, codziennych spraw (Chiron). W efekcie właściciel horoskopu jest zmuszony do intensywnej pracy nad osiągnięciem równowagi w tych obszarach. Dotyczy to przedstawicieli obu płci, którzy mając w swoich horoskopach taki układ stają przed nie lada wyzwaniem, jak utrzymać satysfakcjonujący, stymulujący seksualnie związek i jednocześnie poradzić sobie z problemami dnia codziennego.  W oparciu o: A. Klinghammer & C. Weiss, Die Lilith-Fibel, Edition Astrodata 2008. Tłum. MJD.

Aspekt Lilith-Chiron (zwłaszcza koniunkcja) będzie szczególnie silnie wpływał na życie człowieka, jeśli tworzy w horoskopie ścisłe połączenia ze Światłami lub planetami osobistymi. Przykłady:

• Conor CLAPTON – Lilith w koniunkcji z Chironem w 10. domu, w Bliźniętach, w opozycji do Urana i w kwadraturze z Księżycem, Jowiszem oraz Punktem Szczęścia. Syn Erica Claptona, który zginął w nieszczęśliwym wypadku.

Crystal HARRIS – Lilith w koniunkcji z Chironem i z Wenus (piękno, zmysłowość, wartości, finanse). Słynna niedoszła panna młoda, narzeczona Hugh Hefnera, która pięć dni przed ślubem wycofała się ze swoich małżeńskich planów.

Wilhelm REICH – Lilith w koniunkcji z Wenus w znaku Byka i w opozycji do Chirona. Twórca orgazmotronu, jednego z symboli seksualnej rewolucji, która obiecywała raj bez winy, wstydu i kompleksu Edypa, a skończyła się perwersyjnym piekłem.

• Gilad Szalit (Schalit) – Lilith w koniunkcji z Chironem i Księżycem. Porwany przez Hamas izraelski żołnierz, który został uwolniony po pięciu latach (kontrowersyjna wymiana: 1 jeniec za ponad 1000 więźniów).

W ramce obraz Johna Listona Byama Shaw: The Woman The Man the Serpent.

© 2011 AstroTranslatio. All rights reserved.

1 komentarz

  1. Marylin Monroe – Lilith w trygonie do koniunkcji Chirona i Wenus. Jej biografia potwierdza te wpływy.

Wyślij komentarz

Translate »