Ellroy – król kryminału

Zamieszczony przez dnia Lip 5, 2011

W życiu każdego człowieka można wskazać przynajmniej jeden kluczowym moment, który niczym trzęsienie ziemi wywraca wszystko do góry nogami, często w sposób nieprzyjemny, bolesny i – rzecz jasna – nieodwracalny. Dla Jamesa Ellroya takim wydarzeniem była śmierć matki.
Ellroy, obecnie jeden z najbardziej znanych autorów kryminałów, po rozwodzie rodziców zamieszkał z matką w El Monte. W czerwcu 1958 roku kobieta została zgwałcona i brutalnie zamordowana (sprawcy nigdy nie znaleziono). Wtedy, jak przyznał w jednym z wywiadów, dostał świra na punkcie książek kryminalnych.

Nie znamy godziny urodzenia Ellroya (obok horoskop wyznaczony na godzinę 12:00), ale tego dnia (22.6.1958 roku) tranzytujący Saturn tworzył dokładną opozycję do natywnego Urana. [Saturn w tym przypadku włada Księżycem, czyli symbolem matki; możliwa rektyfikacja wg. dyrekcji Uran opozycja Księżyc radix]

To zdarzenie rzuciło cień na całe moje życie. Napisałem dwie książki autobiograficzne, próbując rozwikłać i zrozumieć to, co się stało tamtej nocy. (…) Sam, będąc dorosłym człowiekiem, przeprowadziłem prywatne śledztwo (…) Nigdy się nie dowiem, kto zabił moją matkę, ale to śledztwo nauczyło mnie, jak mocno żyjemy wyimaginowanym wyobrażeniem. Przez lata pamiętałem matkę jako piękną kobietę. Tymczasem na zdjęciach policyjnych zobaczyłem zapuchniętą pijaczkę. To był szok (…) Po śmierci matki chlałem na potęgę, okradałem sklepy, włamywałem się do mieszkań.”

Opamiętanie przyniósł dopiero rok 1977 – Ellroy zachorował wtedy na poważne zapalenie płuc, cudem uniknął śmierci, wstąpił do klubu AA i podjął pracę jako chłopak do noszenia kijów golfowych (w wywiadzie wyznał: „Nagle przemówił do mnie Bóg, po prostu wydaje mi się, że to On mnie ocalił”).

Towarzyszyły temu następujące tranzyty:

Saturna przez znak Lwa (związany z zakończeniem pierwszego cyklu Saturna, poruszający również Plutona i Marsa)

trzecia, ostatnia kwadratura Neptuna do natywnego Słońca w Rybach.

Dla odreagowania emocji związanych z traumatycznym wydarzeniem z dzieciństwa Ellroy opisał sprawę morderstwa Czarnej Dalii, Elizabeth Short, która w latach 40. XX wieku wstrząsnęła całą Ameryką („Black Dahlia„).


Traktowałem te historie jako warianty tego samego zdarzenia, choć wiem, że to duże uproszczenie. Bo słowami nie da się wyrazić, jaki wpływ na psychikę dziecka ma brutalna śmierć rodzica”.


Do głosu dochodzi tutaj koniunkcja Merkurego i Lilith (uwodzicielka, mroczna strona kobiety) w opozycji do wspomnianego satelicjum w znaku Lwa.

Zauważmy, że Pluton w znaku Lwa ma dwojakie działanie, z jednej strony negatywne, tzn. niszczy przyjemności, rozrywki, związki sentymentalne czy stosunki z własnymi dziećmi (w połączeniu z dwoma malefikami wzmaga skłonności patologiczne, dosłownie powoduje destrukcję życia), z drugiej zaś pozytywne, tzn. działa płodnie i kreatywnie w sensie tworzenia (rodzaj twórczości określa jego położenie w domach).


Pomiędzy rokiem 1965 a 1977 Ellroy był ponad 12 razy aresztowany i wniesiono przeciwko niemu tyle samo oskarżeń. Tak czy owak miałby więc szansę zostać królem kryminału.


Obecnie jest uznawany za twórcę najbardziej odrażających opisów zbrodni, za pisarza, który przelewa na papier najstraszliwsze ludzkie lęki, najbardziej perwersyjne obsesje, najmroczniejsze pragnienia i najokrutniejsze zbrodnie; zarzuca mu się opętanie seksem, zamiłowanie do tego co patologiczne i niszczące; jak mawiają niektórzy: z jego książek wieje złem. Od kilku lat Ellroy pisze powieści historyczne. Słynie z oszczędnego, telegraficznego stylu, dosadnego słownictwa oraz tego, iż nie używa internetu ani komputera.

© 2011 AstroTranslatio. All rights reserved.

Wyślij komentarz

Translate »