Całkowite zaćmienie Słońca – 20.03.2015 r.

Zamieszczony przez dnia Mar 14, 2015

W piątek, 20 marca przypada m.in.:
Międzynarodowy Dzień Astrologii
Międzynarodowy Dzień Frankofonii
Międzynarodowy Dzień Szczęścia
równonoc wiosenna (i jesienna na półkuli południowej).

Tego dnia o godzinie 10:46 CET nastąpi całkowite zaćmienie Słońca. Zjawisko będzie widoczne na północnym Atlantyku – przejdzie od południowego końca Grenlandii, między Islandią i Wielką Brytanią, obejmując Wyspy Owcze, a potem Morze Norweskie i Barentsa, aby dotrzeć do słabo zaludnionego Svalbardu, dużej grupy wysp należącej do Norwegii. Astronomiczny spektakl rozpocznie się o godzinie 8:41 CET i osiągnie apogeum o 10:45 CET – całkowite zaćmienie potrwa przez 2 minuty i 47 sekund.
W Polsce zaobserwujemy je częściowo, ale niemal w 79% fazy. Jeszcze przed północą (o 23:45) Słońce wejdzie do znaku Barana, wyznaczając początek astronomicznej wiosny.
Z symbolicznego punktu widzenia zadziałają wtedy wielowymiarowe i bardzo silne energie, po pierwsze związane z zakończeniem starego cyklu (Ryby) i przejściem do nowego etapu (Baran), po drugie – łączące aspekt zbiorowy, duchowy i transcendentny (Ryby) z indywidualną aktywnością i ożywieniem (Baran), po trzecie – odnoszące się do zachodzącego, globalnego procesu transformacji (ostatnia ścisła kwadratura Urana i Plutona), po czwarte – będące kompilacją wpływu zaćmienia z wpływem gwiazd stałych i stopnia anaretycznego.

 

 

Najbliższe zaćmienie Słońca należy do sarosu 120. Ostatnie zjawisko w tym cyklu miało miejsce 9 marca 1997 roku w 19° Ryb (ich 30 stopień zajmował wtedy Ogon Smoka). Następne miesiące przyniosły spektakularne, znaczące, a nawet dramatyczne wydarzenia, m.in. powódź tysiąclecia w Polsce, zatwierdzenie i wejście w życie nowej Konstytucji RP, wybór Tony’ego Blaira na premiera Wielkiej Brytanii, przegraną Kasparowa z superkomputerem Deep Blue, trzęsienie ziemi w Iranie, lądowanie Pathfindera na Marsie, pierwszy przypadek ptasiej grypy, zaproszenie Węgier, Czech i Polski do przystąpienia do NATO, morderstwo Gianniego Versace, śmierć księżnej Diany i Matki Teresy.
Ciekawostką jest fakt, że poprzednie zaćmienia w analogicznym punkcie, czyli w 30° Ryb, odnotowano tylko w XVII wieku (1624 r., 1643 r., 1662 r.) i przez trzy kolejne stulecia sytuacja nie powtórzyła się.

Zaćmienia uważane są za zjawiska złowróżbne, wieszczące globalne katastrofy i incydenty, które na zawsze zmieniają dotychczasowy stan rzeczy. Na poziomie jednostkowym ujawniają one kryzysy i niosą w sobie ogromny potencjał zmiany, tzn. często działają jak turbodoładowanie – przyspieszają pewne działania, wymuszają podjęcie konkretnych kroków w tych sferach życia, które uległy stagnacji, ale osiągnięte dzięki temu rezultaty mogą być inne od oczekiwanych, a zachodzące przeobrażenia często wymykają się spod kontroli.

Tym razem ostatni stopień znaku jeszcze bardziej podkreśla ten fatalny wydźwięk, wskazuje bowiem na pewną niefortunność zdarzeń i prowadzącą do tragedii ślepotę. Jakby tego było mało 30 stopień Ryb ma wyjątkowe znaczenie, ponieważ aktualnie przebywa tam Scheat – potężna gwiazda z konstelacji Pegaza.
W astrologii uchodzi ona za wyjątkowo niebezpieczną, związaną z wszelkiego rodzaju nieszczęściami oraz wypadkami na wodzie. Jej działaniu przypisuje się katastrofy (z podkreśleniem morskich i lotniczych), powodzie, wypadki górnicze, a także samobójstwa i zabójstwa [1]. W pozytywnym przypadku, jeśli człowiek jest otwarty na przyjęcie stosownych, subtelnych impulsów, pobudza ona kreatywne myślenie.

Słońce i Księżyc 20 marca br. nie utworzą dużych aspektów (tylko półtorakwadraturę z Jowiszem). Jowisz, ziemski władca Ryb, uściśli koniunkcję z inną magiczną gwiazdą stałą, czyli Acubens – niebiańskim opiekunem astrologów, osób nawiedzonych i samotnych, proroctw, odkryć i wynalazczości, dającą nieoczekiwane uśmiechy losu i sukcesy, zdolność radzenia sobie i przeżywania w niezwykle trudnych warunkach.
Jowisz w znaku Lwa da trygon do Urana, Marsa i południowego węzła księżycowego w Baranie oraz Saturna w Strzelcu (duże orby) – taki aspekt z jednej strony będzie popychał do działania i sprzyjał mu, z drugiej – w powiązaniu z całym układem, w tym Merkurym i Neptunem w Rybach – otworzy furtkę dla czynów nieprzemyślanych, donkiszoterii i porywczych, impulsywnych zrywów. W efekcie dążenie do uzyskania tego, co chciałoby się mieć, do zaspokojenia jakiegoś przemożnego chciejstwa, które człowiekowi w jego mniemaniu się należy, oraz parcie na oślep po trupach do celu (Scheat + zaćmienie), spowodują katastrofalne skutki i pogłębią chaos.
Według Jana Kefera zaćmienie Słońca w trzecim dekanacie Ryb stanowi zapowiedź tyranii, despotyzmu, rządów z zastosowaniem przemocy lub terroru („Diagnostyka astrologiczna” w moim tłumaczeniu do nabycia na stronie Wydawnictwa Mintaka).

Zaćmienie w Rybach na pierwszy plan wysunie problem wody, kwestie duchowe i religijne, w tym konflikty na tle religijnym, walkę kulturową (temat nadchodzącej kwadratury Saturn – Neptun), zagadnienia związane z farmacją, środkami odrealniającymi i uzależniającymi, zdrowiem psychicznym, eutanazją, a także filmem, muzyką i sztuką (dziełami oraz twórcami); poza tym mogą mu towarzyszyć kolejne przełomy, przewroty, prowokacje, bunty i anomalie przyrodnicze.
Przy okazji warto pamiętać, że oddziaływanie energetyczne zacznie się już miesiąc przed samym zjawiskiem, a jego skutki i prawdziwe efekty mogą wyjść na jaw znacznie później.
W pozytywnym wymiarze energie tego układu przyspieszą podjęcie energicznych działań nad stworzeniem nowego porządku (po zawaleniu się starego), w negatywnym – nasilą zniszczenie i pogłębią chaos.

Z astrologicznego punktu widzenia zaćmienie szczególnie dotyczy osób, które mają w swoich horoskopach obsadę 28-30 stopnia znaków zmiennych, czyli Bliźniąt, Panny, Strzelca, a przede wszystkim Ryb. Charakter oddziaływania zależy od rodzaju sygnifikatora (może nim być nawet wierzchołek domu) oraz pozostałych konfiguracji tranzytowych.
Przykładowo pod silnym wpływem tego układu znajdą się horoskopy Jose Manuela Barroso, Catherine Zety-Jones, Glenn Close, Mario Montiego, Hansa Dietricha Genschera i Salmana ibn Abd al-Aziz Al Su’uda, czyli nowego króla Arabii Saudyjskiej, a także kosmogramy Tunezji, Unii Europejskiej, Turcji, Norwegii i wspomnianej Arabii Saudyjskiej.

Dwa tygodnie po zaćmieniu Słońca nastąpi zaćmienie Księżyca, które uruchomi kwadraturę Urana do Plutona – napięcie znowu sięgnie zenitu.

 

© 2015 AstroTranslatio. All rights reserved

[1] Ebertin & Hoffman, Fixed Stars and their Interpretation, 1971; Vivian E. Robson, The Fixed Stars and Constellations in astrology, Ascella Publications, 1923.

8 komentarzy

 1. Witam. Pani Moniko czy pisząc o kłopotach Unii Europejskiej w związku z zaćmieniem brała Pani pod uwagę datę powstania Unii 1 styczeń 1958 rok.

  • Dzień dobry
   tak, brałam pod uwagę wymienioną przez Panią datę. Descendent tego horoskopu przypada w 30 stopniu Ryb, Saturn zaćmienia tworzył koniunkcję z Marsem w Strzelcu, AC z Medium Coeli (itd.) – teraz widoczny jest efekt zaćmienia w postaci niekontrolowanego napływu/zalewu (Ryby) uchodźców, których charakter ma wiele wspólnego ze znakiem Ryb. Polecam lekturę „Obozu świętych”, autor Jean Raspail.
   Pozdrawiam, Monika

 2. Witam. Pani Moniko wśród państw podatnych na zaćmienia z 20 marca wymieniła pani Norwegię. Czy brała Pani pod uwagę horoskop Norwegii z datą 7 czerwiec 1905 godz 11,00 ?

  • Tak. Korzystam głównie z danych zawartych w „The Book of World Horoscopes” Nicholasa Campiona.
   Pozdrawiam, Monika

 3. Zastanawiałam się dlaczego Pani zwróciła uwagę na Norwegię .
  Dom II horoskopu Norwegii znajduje się w punkcie zaćmienia z 20 marca a Merkury w Rybach i Lilith w Pannie na osiach horoskopu Norwegii . W zaćmieniu Księżyca z 4 kwietnia Lilith horoskopu Norwegii w koniunkcji z Słońcem .
  Nadchodzące zaćmienie tez mocno powiązane z horoskopem Norwegii.

  • Proszę jeszcze raz sprawdzić dane, ponieważ to dom VIII znajduje się w pobliżu marcowego zaćmienia, a wymieniając Norwegię, brałam pod uwagę solarne IC oraz tranzyt Neptuna (władcy Ryb) przez DC horoskopu państwa (efekty pewnie zobaczymy niebawem). Wyładowania takich punktów są na pewno mniej spektakularne niż Słońca. Przykład tego ostatniego stanowią choćby aktualne wydarzenia na Węgrzech. Zamieściłam grafikę w dzisiejszym wpisie. Komentarze mile widziane 🙂 Pozdrawiam, Monika
   P.S. Wokół nas dzieją się bardzo ważne rzeczy.

 4. Witam . Horoskop jest dobrze wykreślony. To ja zrobiłam błąd , powinnam napisać że dom II znajduje się w opozycji do punktu zaćmienia.
  Trzy dni temu w prasie podano informację ,że po apelu ekspertów ,planowane są prace nad reformą urzędu d/s ochrony dzieci.Stąd moje zainteresowanie Norwegią.

  • Tak myślałam, że wkradło się jakieś zaćmieniowe nieporozumienie:)

Wyślij komentarz

Translate »