Andy Warhol: Towarzyski samotnik

Zamieszczony przez dnia Sie 6, 2018

 

Jest uznawany za papieża pop-kultury, który postawił konsumpcję na piedestale:
Andy Warhol, amerykański malarz, grafik, autor filmów, ilustrator, wydawca, producent muzyczny, a przede wszystkim współzałożyciel i najbardziej znany przedstawiciel pop-artu. Droga jego kariery to klasyczna historia od pucybuta do milionera.

 

Z okazji 90. rocznicy urodzin


Andy Warhol, właściwie Andrew Warhola, przyszedł na świat w Pittsburghu/Pensylwania jako najmłodsze dziecko imigrantów z Europy Wschodniej. Od najmłodszych lat był mocno związany z matką i tak pozostało aż do jej śmierci. Łączącą ich więź jeszcze bardziej zacieśniła choroba, na którą zapadł w wieku ośmiu lat.
Z powodu «chorea minor» (niekontrolowane, mimowolne ruchy występujące przede wszystkim w obrębie dłoni, także języka, twarzy i szyi, w średniowieczu nazywane «tańcem świętego Wita»), chłopiec został na kilka tygodni przykuty do łóżka.

W tym czasie (jesień 1936 roku) Uran tranzytował koniunkcję Jowisza z Chironem na MC radix. Uranus jest niezależnym ekscentrykiem oraz indywidualistą , a na poziomie fizycznym odpowiada m.in. za układ nerwowy. Wspomniana choroba należy do neurodegeneracyjnych schorzeń tego układu, dodatkowo towarzyszyło jej rzadkie zaburzenie pigmentacyjne. W efekcie później często brano Warhola za albinosa (oryginalność!).

Wtedy doszła również do głosu jego charakterystyczna dwoista natura (CHIRON). Choć w towarzystwie był miły, słodki i grzeczny, to w domu zachowywał się jak rozkapryszony królewicz. Freud zauważył, że «podświadomie jesteśmy przez całe życie w tym samym wieku». Andy po części przynajmniej pozostał ośmiolatkiem świeżo wyklutym z kokonu choroby i rekonwalescencji.

Aby odwrócić swoją uwagę od dręczących go dolegliwości, zaczął rysować i pochłaniać komiksy. Tym sposobem odkrył swoje artystyczne powołanie! (Jowisz/Chiron w kwadraturze do Słońca w Lwie) Oprócz tranzytu Urana w 1936 roku dyrekcyjny Mars uściślił koniunkcję z Węzłem Księżycowym w dziesiątym domu radix, tym samym został wytyczony kierunek na przyszłość.

W 1942 roku zmarł jego ojciec: Ondrej Varhola był człowiekiem surowym, pilnym i ambitnym, ale zupełnie nieobecnym w życiu najmłodszego syna. To jedna z wielu przesłanek potwierdzających zrektyfikowany horoskop, w którym Słońce przypada w domu dwunastym. W tym czasie dyrekcyjny Mars utworzył opozycję, a Neptun kwadraturę do Saturna radix. Tranzytowa koniunkcja Saturna z Uranem poruszyła Marsa w dziesiątym domu, a Pluton Merkurego w domu dwunastym.

 

Na sam szczyt


W 1945 roku Warhol zaczął studiować w swoim rodzinnym mieście projektowanie użytkowe. W wieku 21 lat ukończył studia na wydziale malarstwa i designu. Ponieważ Nowy York był w tym czasie centrum sztuki nowoczesnej, wyruszył do metropolii.  Tak oto rozpoczął się nowy rozdział w jego życiu.
W latach 1948/49 tranzytujący Pluton przeszedł przez pozycję Słońca w horoskopie radix, a potem przez AC radix – towarzyszyła temu silna wewnętrzna transformacja, która utorowała młodemu człowiekowi drogę na szczyt. Miał stać się gwiazdą!

Po przybyciu do Nowego Yorku Andy początkowo podejmował się różnych dorywczych prac. Projektował reklamy dla producenta obuwia, potem pracował jako ilustrator w magazynach dla kobiet m.in. VOGUE czy HARPER´S BAZAAR. Sztuce poświęcał się tylko dodatkowo, wykonując tuszem portrety, rysunki aniołków, motyli oraz kotów.
Z czasem zyskał sławę jako grafik, jednak za wszelką cenę chciał również zaistnieć w świecie sztuki. Jego pierwsze próby na tym polu zostały odrzucone, jednak pomysł połączenia pracy ilustratora i artysty okazał się strzałem w dziesiątkę i ostatecznie doprowadził do powstania pop-artu.

W 1962 roku nastąpił przełom, który zapewnił mu prawdziwą sławę. W lipcu Warhol zastosował technikę pozwalającą na masową produkcję obrazów. W ten sposób powstały całe serie przedstawiające produkty masowego użytku. Uran utworzył koniunkcję z Neptunem w horoskopie urodzeniowym artysty – narodziła się nowa, zrewolucjonizowana (Uran) sztuka (Neptun)!  Sławę zyskały puszki z zupą Campbell, portrety Marilyn Monroe (artysta wykorzystał jedną fotografię Marilyn, którą „odrealnił” i przetworzył w rodzaj ikony, poprzez nakładanie ostrych plam czy przerysowanych kolorów), Mao, Liz Taylor oraz wielu innych gwiazd czy seria Death und Disaster przedstawiająca wraki samochodów, martwe ciała ofiar wypadków i krzesła elektryczne. Jego dzieło z 1962 roku, Big Campbell’s Soup Can with Torn Label (Vegetable Beef) (pol. Duża puszka z zupą firmy Campbell z podartą etykietą (warzywa z wołowiną), osiągnęło kwotę sześćdziesięciu tysięcy dolarów.

W tym samym roku Warhol założył Factory. Były to zamienione na atelier hale fabryczne, w których wraz ze współpracownikami realizował rozmaite projekty. Chciał tam masowo «produkować» sztukę; Fabryka stanowiła również punkt spotkań artystów i intelektualistów.

Zodiakalny Lew potrzebuje podziwu i przestrzeni, aby się rozwijać. Tak więc Warhol w Factory zebrał wokół siebie grono młodych ludzi, którzy byli tam dla niego i oddawali mu niemal boską cześć – on sam w swoim teatrze pełnił rolę reżysera, obserwatora i pierwszoplanowego aktora. Wkrótce stał się jednym z najbardziej znanych przedstawicieli awangardowego pop-artu.
Factory tętniło życiem: tam miały miejsce próby oraz występy The Velvet Underground, którym od samego początku wytrwale sekundował i których pierwszy album wyprodukował. Tam kręcił również filmy – kino, co także typowe dla silnej obsady znaku Lwa, od wczesnego dzieciństwa było wielką namiętnością Warhola.

 

Zamach na życie


Rok 1968 wyznaczył kolejny punkt zwrotny w życiu artysty. 3 czerwca Warhol został postrzelony przez Valerie Solanas – założycielkę grupy «Society for Cutting Up Men», która wystąpiła w jednym z jego filmów i której zbyt obsceniczny scenariusz odrzucił. Artysta przeżył, ale musiał spędzić dłuższy czas w szpitalu. To doświadczenie mocno odbiło się na jego psychice.

Radykalna feministka (Lilith) chciała wyrazić swój sprzeciw wobec patriarchalnej hierarchii, jaką reprezentował: «[Warhol] miał zbyt dużą kontrolę nad moim życiem», wyznała.
W solariuszu na 1967/68 w domu ósmym znalazła się koniunkcja Słońca z Jowiszem, Saturn stanął na Księżycu radix, a Mars utworzył opozycję do Jowisza na MC radix.
3 czerwca Lilith uściśliła koniunkcję z Marsem radix (!), Jowisz utworzył kwadraturę do niego i stanął na Neptunie, Węzeł Księżycowy zbliżył się do Księżyca radix, Neptun kwadraturował Wenus radix, a dyrekcyjny Uran – AC radix.
Co ciekawe, dwa miesiące przed zamachem (28 marca) miało miejsce zaćmienie Słońca na 9° Barana w koniunkcji z Uranem w horoskopie Warhola (nieoczekiwane zdarzenia). Saturn przebywał wtedy na Księżycu radix.
Po zamachu Solanas artysta opuścił Factory i w swoim nowym atelier kazał zainstalować kamery. Skoncentrował się teraz na obrazach i sitodrukach. Poza tym przystąpił do pisania sztuki teatralnej.

 

Matka


W horoskopie Warhola widzimy Księżyc z Uranem w dziewiątym domu w znaku Barana: jego matka (Księżyc) była prawdziwą «Mutter Courage»: silną, dowcipną, sumienną, oszczędną i nieco ekscentryczną (Uran)! Na dodatek nigdy nie nauczyła się dobrze mówić po angielsku i przez całe życie pozostała imigrantką (dziewiąty dom). Jednak wspierała Andy’ego od wczesnego dzieciństwa i była przekonana o jego talencie – koniunkcja Księżyc/Uran w trygonie do Słońca w Lwie oraz Saturna w Strzelcu w domu piątym.
Andy Warhol nie potrafił i nie chciał emocjonalnie się angażować w związki. Utrzymywał relacje z wieloma mężczyznami, chociaż gorliwie zapewniał, że seks go nie interesuje i całą swoją energię wkłada w sztukę. Był zdystansowany i emocjonalnie przypominał maszynę (Księżyc/Uran w Baranie). Potrafił być czuły, dobry, wspaniałomyślny i hojny (Lew), a jednak zrywał znajomość, gdy nie służyła jego karierze.
Koniunkcja Księżyca z Uranem wskazuje również na zamiłowanie do technologicznych nowinek – chętnie wykorzystywał w swoich pracach magnetofony, kamery, polaroidy, stroboskopy, a także pierwsze komputery; wraz z piosenkarką Debbie Harry uczestniczył w premierze komputera Amiga 1000 w 1985 roku. Później używał Amigi 1000 w swoim studio, dyskietki z jego pracami zostały odnalezione w 2014 roku, można je zobaczyć na stronie internetowej The Andy Warhol Museum.

Mistyczny, inspirujący i rozmarzony Neptun odgrywał bardzo ważną rolę w życiu Warhola, a koniunkcja z Regulusem zapewniła mu spektakularny artystyczny sukces. Ta planeta tworzy też koniunkcję z Wenus – patronką sztuki.
Połączenie Neptun/Wenus w Lwie świadczy o tym, że kobiety z jednej strony wspierały jego twórcze działania, z drugiej zagrażały jego życiu: Neptun włada domem ósmym i jest nieharmonijnie aspektowany przez opozycję Lilith z Marsem. Ten sam aspekt wskazuje również na dużą religijność. Artysta regularnie modlił się i chodził z matką do kościoła, lecz nie chciał publicznie ujawniać tej części swojego życia.
22 listopada 1972 zmarła ukochana matka. Jej śmierć dogłębnie wstrząsnęła Andym, ale nie pokazał tego na zewnątrz, nie przyszedł nawet na pogrzeb.

 

Śmierć


Andy Warhol zmarł nagle 22 lutego 1987 roku, w dość niejasnych okolicznościach (Neptun), podczas rekonwalescencji po rutynowej operacji usunięcia pęcherzyka żółciowego w jednej z klinik w Nowym Yorku. Wiadomo tylko, że prywatna pielęgniarka, która miała nad nim czuwać, zaniedbała swoje obowiązki. Dopiero przed szóstą rano zauważyła, że ciało pacjenta zsiniało z powodu braku tlenu. Mimo reanimacji nie zdołano przywrócić go do życia. O 6.31 stwierdzono zgon.
W solariuszu 1986/87 Słońce i Księżyc przebywają w dwunastym domu (szpital, odosobnienie), a AC tworzy koniunkcję z midpunktem Wenus/Neptun (rozproszenie, zniknięcie).
W chwili śmierci Pluton dotarł do IC i utworzył opozycję z koniunkcją Jowisz/Chiron, Neptun – kwadraturę z Uranem radix, a Węzeł Księżycowy – koniunkcję z Księżycem radix.
Trudno zaprzeczyć, że Warhol częściowo sam przyczynił się do swojej śmierci (władca ósmego domu w pierwszym), ponieważ zbyt długo zwlekał z przeprowadzeniem operacji. Po zamachu był przekonany, że drugiego pobytu w szpitalu już nie przeżyje…

 

Barwna postać


Jako człowiek Andy Warhol miał wiele twarzy: szarmancki, czarujący, krnąbrny bez pardonu manipulował innymi, ale kochał życie i jak na prawdziwego Lwa przystało żył jego pełnią. Z czasem nabrał wręcz królewskich manier i gdy wstawał rano z łóżka zachowywał się jak Ludwik XIV. Był też nieśmiałym introwertykiem i trzymał ludzi na dystans (Słońce w dwunastym domu), a za fasadą wesołka spoglądał na świat baczny obserwator.
Nie akcentował swojego homoseksualizmu, ale zapytany o orientację seksualną, nie wypierał się swojej natury. Formą ekspresji seksualnej stała się dla niego sztuka. Saturn w domu piątym wskazuje na silne ograniczenia w doświadczaniu własnej seksualności i sprzyja nadawaniu jej konkretnego wyrazu. Autoekspresja przynosi w tym przypadku sławę właścicielowi horoskopu – Jowisz jako władca piątego domu w koniunkcji z MC – lecz jednocześnie jest ona związana z głębokim urazem (Chiron). Świadczą o tym jego choroby oraz zamach.

W 1968 roku proroczo przepowiedział, że «W przyszłości każdy będzie miał swoje 15 minut sławy» i dzisiaj w dobie celebryctwa i youtube’a widzimy, że się nie pomylił.
Andy Warhol wywarł ogromny wpływ na sztukę drugiej połowy XX wieku – rozsławił pop-art i poprzez masową re-produkcję swoich obrazów zakwestionował pojęcie oryginału. Jego prace wciąż osiągają rekordowe ceny. Ostatnim dziełem artysty był wielkoformatowy cykl obrazów związany z «Ostatnią wieczerzą» Leonarda da Vinci.

 

 

źródła: Andy Warhol. Leben und Tod, Victor Bockris, W.A.B, Warszawa 2005
Internet, Wikipedia

Artykuł zamieszczony w Astrologie Heute, nr 193. © 2018 AstroTranslatio. All rights reserved

 

Wyślij komentarz

Translate »